Gündem

Suriyeliler Türkiye’de Askere Alınabilir! TSK’de Suriyeli Asker Olabilir Mi?

Yeni askerlik sistemine iyi Parti’den tepki geldi. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Musavat Dervişoğlu askerlik kanunu teklifini 43. maddesinin değiştirilmesini istiyor.

 43. maddede “Suriyelilerin TSK da görev almasında bir sakınca yoktur.” şeklinde bir ifade olmaması gerektiğini savunan iyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Musavat Dervişoğlu askerlik kanununda çok önemli bir yere detay çekti.

 Teklifin 43. maddesi ile Suriyeli olanların askerlik çağına geldiği zaman Türk ordusunda silâhaltına alınabileceğini söyleyen Musavat Dervişoğlu bu maddenin değiştirilmesini istiyor.

“Suriyeli sığınmacıların sayısı neredeyse 4 milyon Arap Devletleri ülkesinde bulunan Suriyeli göçmenlerin geri göndermenin hesaplarını yaparken biz asker yapacak düzenlemeyi hayata geçiriyoruz.” diyen Musavat Dervişoğlu bugüne kadar toplam 76443 Suriyeli vatandaş verildiğini anlattı.

 “Türkiye’de ikamet eden ve askerlik çağında olan Suriyelilerin sayısının 1000000 olduğunu söyleyen Musavat Dervişoğlu eğer o madde hayata geçirilirse Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alacak Suriyeli sayısı Bir Hayli fazla olacak dedi.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı