Gündem

Sürekli Yaz Saati Uygulamasına İlişkin Düzenleme Resmen Torba Yasaya Eklendi!

Bir yıldır Türkiye’de kalıcı yaz saati uygulaması yapılmaktaydı. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bakanlar Kurulu’nun yürütmekte olduğu bu kararı durdurma kararı aldı. Böylelikle yaz saati uygulaması bir kere daha gündeme geldi.

Sürekli yaz saati uygulamasına ilişkin düzenleme resmen torba yasaya eklendi. Düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde olacağı öğrenildi.

HÜKÜMET, YAZ SAATİ UYGULAMASININ SÜRDÜRÜLMESİNİ İSTİYOR

Kalıcı yaz saati uygulamasıyla 540 milyon ile 802 milyon TL arasında tasarruf sağlanmıştır. Hükümet aynı tasarrufun devam etmesi adına yaz saati uygulamasının sürdürülmesi yönünde bir karar almıştır.

Ak Parti milletvekilleri, Meclis’te 130 maddelik torba yasa tasarısı görüşmeleri sırasında tek maddelik önerge verdi. Bu önergede Bakanlar kurulunun 1 saati aşmayacak şekilde ileri saat uygulaması yapabileceği yer aldı. Milletvekilleri bu maddeye gerekçe olarak ise, güneş ışığından daha fazla yararlanarak tasarruf yapmak olduğunu öne sürdü.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, yaz saati uygulamasının devam etmekteydi. Enerji tasarrufu sağlamak adına yapılan bu kararda amaç, güneş ışığından daha fazla yararlanmaktadır. Böylelikle ülke içinde tasarruf oranları artmakta ve büyük karlar elde edilecektir.

Bakanlar Kurulu 27 Mart 2016 Pazar günü 03.00’ten itibaren saatin bir saat ileriye alınmasına karar vermişti. Bu uygulamanın yıl boyunca sürdürüleceği ve yeniden kış saati uygulamasına geçilmeyeceği kararı ifadede yer almıştı. Şimdilerde ise aynı konu yeniden Meclis’in gündemine alınmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı