Sudan'ın devlet başkanı kim? Kim darbe yapmak istedi?

Doğu Afrika ülkesi olan Sudan'da başarısız bir darbe girişimi yaşanınca, insanlar "Sudan'ın devlet başkanı ve darbeciler kim?" sorusunun yanıtını merak etmeye başladı. Detaylar Tümhaber.com'da

Gündem 21.09.2021 - 09:48 21.09.2021 - 10:06

Sudan devlet televizyonu, başkent Hartum'da bir grup asker tarafından başarısız bir darbe girişiminin gerçekleştirildiğini duyurdu. 

Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed El Feki Süleyman, durumun kontrol altında olduğunu vurgulayarak, halka, ülkeyi, geçiş sürecini koruma ve darbeye karşı çıkma çağrısında bulundu.

Abdullah Hamduk

Sudan'ın devlet başkanı kim? 

Sudan'da geçtiğimiz şubat ayında ikinci geçiş hükümeti kurulmuştu. Başbakan Abdullah Hamduk yönetimindeki Kabine, 26 bakandan oluşmuştu. Kabine'de Dışişleri Bakanlığı görevine Meryem Sadık el-Mehdi, İçişleri Bakanlığı görevine ise İzzeddin Şeyh getirilmişti.

2019 Sudan Askeri Darbesi

Diğer taraftan, 2019'daki Sudan askeri darbesinde, 19 Aralık 2018'de protesto gösterileriyle başlayan Sudan devrimi esnasında, 10 Nisan 2019 akşamı, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevine Sudan Silahlı Kuvvetleri tarafından son verilmişti. 

Yorumlar