Erken emeklilik mümkün mü? Kimler erken emekli olabilir? Erken emeklilik müjdesi duyuruldu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulan erken emeklilik müjdesi ile hem erken emeklilik hem de emekli olunduğu anda emekli maaşına kavuşmak mümkün. Milyonlarca sigortalı çalışan bir gün emekli olmanın hayalini kuruyor. Yıllarca çalışıp sonrasında da rahat bir emeklilik yaşamak için sigorta yaptıranlar, emeklilikte yaşa takılanlar ve erken emeklilik için bekleyen kişi sayısı ülkemizde gün geçtikçe daha da artıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu erken emeklilik konusunda mutlu haberi verdi. Yapılan duyuru ile erken emeklilik kapsamında aranan şartları taşıyan çalışanlar sadece bir dilekçe ile emeklilik haklarını elde edebilecekler. Peki Sosyal Güvenlik Kurumu’nun erken emeklilik konusunda aradığı şartlar neler?

“Malulen Emeklilik”

SGK tarafından sunulan “ Malulen Emeklilik” imkanı ile erken emeklilik, eğer iş hayatınızda yaşadığınız bir olay neticesinde sağlık problemi yaşamaya başlamış iseniz bir dilekçe ile gerçekleştiriliyor. SGK bu emeklilik hakkı kapsamında sadece 1800 prim sigorta pirim gününün ödenmiş olmasını yeterli görüyor. Örnek vermek gerekirse; İşyerinde çalışma esnasında yaşadığınız bir kaza veya çalışma koşullarının zorluğu ve yıpratııcı olması sağlığınızı etkşleyecek boyutlarda ise, 1800 prim gününüz de dolu durumda ise erken emekli, malulen emekli olabilirsiniz.

SGK Duyurdu

SGK malulen emeklilik kapsamında bazı durumları ve hastalıkları belirlemiş durumda. İş yerinde kaza geçiren veya çalışma şartlarından dolayı hasta olanların malulen emekli olabilmeleri için tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyet raporu almaları gerekıyor. SGK  işyeri ve çalışma şartlarına bağlı olarak malulen emekli hakkı tanınacak hastalıklarda duyurdu. SGK listesinde yer alan hastalıklar şunlar:

Hastalıklar

●       Epilepsi/sara,

●       Parkinson sendromu,

●       Serebral palsi,

●       Demans

●       Beyin Tümörleri,

●       MS,

●       Anemi,

●       Karaciğer sirozu,

●       Denge bozukluğu yaşayarak ayakta duramama,

●       Görme azlığı,

●       Uzuv kayıpları,

●       Organ nakli

●       Retine Kaymaları,

●       Behçet hastalığı

●       Zeka geriliği,

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

●       AIDS,

●       Şizofreni ve bipolar bozukluklar.

Bu durum ve hastalıklar kapsamında sağlık heyet raporu alanlar, malulen emekli sayılarak,

1500 ile 2500 lira arasında emekli aylığı bağlanarak emekli olabiliyorlar.