Emekli vatandaşlara yönelik üzücü bir son dakika haberi ilgili kurumlar tarafından verildi. Geçimlerini güçlükle sağlayan vatandaşları üzecek bir haber geldi. Haber SGK tarafından duyurulurken detayları da beraberinde açıklandı. SGK’dan emekli olabilmek için gerekli şartları yerine getirmeyen kişilerin tespit edileceği duyuruldu. Bu kapsamda birçok emekli vatandaşın maaşlarının kesilmesi konusu gündemde yerini aldı.

Emekli vatandaşları üzecek bir haber de SGK tarafından verildi. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) maaş kesintisi yapacağını iletti. Yıllarca emek vererek, çalışarak emekli olma hakkını elde etmiş SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerine darbe niteliğinde bir haber açıklandı. Emekli olabilmek için vatandaşlara birçok şart sunulmaktadır. Bu şartlar yaş, prim, işe giriş tarihi gibi sağlanması beklenen maddelerdir. Bu şartların sağlanması halinde kişiler emekli olabilmektedir. Fakat bu şartları sağlamayarak çeşitli sahte belgelerle emekli olan kişiler bulunmaktadır. Bu kapsamda SGK yeni bir haber duyurusunda bulunmaktadır.

 SGK tarafından yapılan resmi açıklamada maaş kesintilerine başlandığı belirtilmektedir. SGK tarafından yapılan çeşitli detaylı incelemeler doğrultusunda kişilerin şartları sağlayıp sağlamadıkları göz önünde bulundurulmaktadır. Emekli maaşı verilmeye başlanan kişilerde herhangi bir sorun tespit edilmesi halinde maaşları anında kesilmeye başlanmıştır.

ssk-emekli-sandigi-ve-bag-kur-emeklilerine-darbe-niteliginde-bir-haber-aciklandi1

 SGK birçok nedenle kurumu zarara sokan kişilere yönelik çeşitli uygulamalar başlatmaktadır. Bu kapsamda aktif olarak çalışan kişilerin çalışma hayatlarını bitirerek emeklilik dilekçesi vermeleri halinde emekli aylıkları bağlanmaktadır. Bu konuda herhangi bir sorun tespit edilmeyen kişiler maaşlarını sorunsuz bir şekilde ATM’ler aracılığıyla almaya devam etmektedirler. Çeşitli düzmece ve sahte belgelerle şartlar manipüle edilerek emekli aylıkları bağlanan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin yani SGK tarafından sunulan şartları sağlamadan emekli olan kişilerin tespit edilmeleri halinde o güne kadar ödenen maaş tutarları faiz uygulanarak geri alınmaktadır.

 Kişilerden faiz uygulanarak geri alınacak olan maaş tutarları karşılanmadığı takdirde SGK tarafından haciz yoluna başvurulabilmektedir. Bu tür sorunların yaşanmaması ve herhangi bir maaş kesinti olmaması için emeklilik işlemlerinin gerçekleştiği sırada sigortalı kişilerin tekrar bir denetime tabi tutulması tavsiye edilmektedir. Aksi halde kişilerin maaş kesintilerinin olmaması kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir.