Sosyal Yardımlardan Hangi Vatandaşlar Yararlanacak? 3. Faz Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koronavirüs nedeniyle ekonomik sorunlar patlak verince devlet tarafından yeni sosyal yardımlar devreye alındı. Mevcut sosyal yardımlar verilmeye devam ederken yeni sosyal yardımlarla ihtiyaç sahibi vatandaşların içerisine düştükleri maddi sorunların giderilmesi amaçlanıyor. Yeni sosyal yardımlardan kimler faydalanıyor? Yeni sosyal yardımlara başvuru nasıl yapılıyor?

Sosyal Yardımlardan Hangi Vatandaşlar Yararlanacak? 3. Faz Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
18 Nisan 2020 - 09:50

Türkiye koronavirüs süreci nedeniyle ekonomik alanda sıkıntılı bir döneme girdi. Özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar bu yeni süreçten oldukça etkilendi. Bu süreçte işini kaybeden milyonlarca insan oldu. Çoğu iş yeri ya ekonomik sorunlar nedeniyle kapanmak zorunda kaldı ya da koronavirüs tedbirleri gereği faaliyetleri durduruldu. Her dönem sıkıntı çeken dar gelirli vatandaşlar da bu listeye eklenince ihtiyaç sahibi ailelerin sayısı oldukça fazlalaştı. Sosyal devlet iddiasında olan Türkiye de bu vatandaşları çaresiz bırakmamak adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerine ek olarak yeni sosyal yardımları devreye soktu.

1. FAZ SOSYAL YARDIMLAR TAMAMLANDI

İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilecek sosyal yardımlar 3 faza ayrıldı. Bunun 1. fazının dağıtımı tamamlandı. Bu fazda 2 Milyon 111 Bin aileye 1.000 TL nakit yardımında bulunuldu. Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un verdiği bilgilere göre 1. faz sosyal yardımlar için herhangi bir başvuru alınmadı. Bakanlık bünyesinde yer alan sistemde ihtiyaç sahibi olduğu kayıtlı olan ailelerin tamamına bu yardım iletildi. Yardımlar önce PTT aracılığı ile yapıldı ardından sosyal mesafeyi çiğneyen uygulamaya son vermek için vatandaşların evlerine bizzat götürüldü.2. FAZ SOSYAL YARDIMLARDAN KİMLER YARARLANACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamasına göre 2. faz sosyal yardımlar 20 Nisan 2020 Pazartesi gününden itibaren vatandaşlara verilmeye başlanacak. Şimdi milyonlarca vatandaş 2. faz sosyal yardımlardan kimlerin faydalanacağını merak ediyorlar. Bakanlıktan edinilen bilgilere göre 2. faz sosyal yardımlar için herhangi bir başvuru alınmayacak. Yaklaşık 2 milyon aileye daha 1.000 TL nakit ödeme yapılacak. Bu ödemeler vatandaşların evlerine kadar götürülüp imza karşılığı teslim edilecek. 1. fazda sosyal yardım alan vatandaşlar 2. fazda dağıtılan sosyal yardımlardan yararlanamayacak. Düzenli sosyal yardım alanlara da 2. faz sosyal yardımdan yaralanma imkanı tanınmayacak. Bu şekilde tespit edilen 2,3 Milyon aileye 2. faz sosyal yardım kapsamında 1.000 TL nakit ödeme yapılacak.

3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamalarına göre 2. faz sosyal yardımların ödemeleri tamamlandıktan sonra 3. faz sosyal yardımlar için çalışma yapılacak. İlk iki sosyal yardım kampanyasında başvuru alınması suretiyle bir çalışma yapılmamıştı. 3. faz sosyal yardımlar için ise başvuru alınması esas olacak. E – Devlet üzerinden başvuruda bulunan vatandaşların durumu değerlendirildikten sonra 2,4 Milyon aileye daha 1.000TL sosyal yardımda bulunulacak. Bu 3. faz sosyal yardımlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e-devlet hizmetlerinde yer alan sosyal yardım başvurusu bölümü kullanılacak. 3. faz sosyal yardımlardan işini kaybeden vatandaşlar, iş yerleri kapatılan esnaflar, gelirleri olumsuz etkilenenler olmak üzere koronavirüsten ekonomik darbe yiyen tüm vatandaşlar başvurabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum