Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nerede Yapılır?

Koronavirüsün tabana yayılan ekonomik etkileri sebebiyle sosyal yardımlar hız kazandı. Milyonlarca vatandaş sosyal yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini araştırıyorlar. Faz denilen üç aşamaya bölünen sosyal yardımların ilk aşamasında 2 Milyon 111 Bin haneye 1000'er TL nakit yardımı yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı şimdi ikinci adım yardımlar için hazırlıkları tamamlamak amacıyla gece gündüz mesai yapıyorlar. Peki sosyal yardım başvuruları nasıl yapılır? Sosyal yardım başvuruları nereden yapılır? Sosyal yardımlar hangi vatandaşlara verilir?

Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nerede Yapılır?
14 Nisan 2020 - 15:26

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm ülkelerde büyük sorunların doğmasına neden oldu. Fabrikaların kapanması, üretimin durması ve ticari hayatın aksaması nedeniyle oluşan kriz ortamında milyonlarca insan zor duruma düştü. Türkiye'de koronavirüsün ekonomik etkisi daha çok tabana yayıldı. Bu sebeple çıkış yolu arayan vatandaşlar günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamaz oldular. Mevcut işlerini kaybeden, günlük yevmiye hesabı çalışmak zorunda olan vatandaşların tüm gelirleri kesildi. Ailelerinin gıda ve temizlik ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk yaşayan vatandaşların imdadına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetişiyor.

Sosyal yardımlar kapsamında geçtiğimiz haftalarda Türkiye'de 2 milyon 111 bin ihtiyaç sahibi aileye 1000'er TL nakit yardımda bulunuldu. Bu yardımlar için vatandaşlardan herhangi bir başvura bulunmaları istenmedi. Önce PTT aracılığı ile gönderilen paralar sonra kaymakamlıklarca vatandaşların evlerine götürülerek imza karşılığı teslim edildi.2. VE 3. FAZ SOSYAL YARDIMLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK!

Milyonlarca vatandaş sosyal yardımların 2. ve 3. fazlarına dikkat kesilmiş durumdalar. Bu yardımları kaçırmamak için ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvuruyu kaçırmamak adına her yolu deniyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın tüm açıklamalarını dikkatle inceleyen vatandaşlar alabilecekleri bir bilgi ile harekete geçmeye hazır durumdalar. Sosyal yardımlarda Türkiye'de ikinci faz kısa süre içerisinde başlayacak. Ancak vatandaşların beklediği gibi bir başvuru süreci yaşanmayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ikinci faz sosyal yardımlarda da birinci faz sosyal yardımlarda olduğu gibi başvuru kabul etmeyeceklerini kamuoyuna duyurmuştu. Bu sebeple herhangi bir sosyal yardım başvurusu yapılmayacak.

2. FAZ SOSYAL YARDIMLARDAN KİMLER YARARLANAMAYACAK

2. faz sosyal yardımların yapılacağı ihtiyaç sahibi vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tespit edilecek. Bu vatandaşlara sosyal yardım miktarı olan 1000'er TL ikametlerine kadar götürülüp teslim edilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1. fazda sosyal yardım alan vatandaşların 2. fazda sosyal yardım alamayacaklarını duyurmuştu. Yaklaşık 2 milyon 300 bin ihtiyaç sahibi yeni aileye sosyal yardım kapsamında 1000'er TL ödeme yapılacak.3. FAZ SOSYAL YARDIMLARA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sosyal yardımların 3. fazında ise görüntü tamamen değişecek. Bu yardımlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı E-Devlet üzerinden vatandaşların yardım taleplerini alacaklar. Tüm talepler alındıktan sonra bir değerlendirme yapılacak. İş yeri kapanan, işten çıkartılan, devletten herhangi bir yardım alamayan vatandaşlar seçilecek. Yapılan sosyal yardım başvuruları arasında 2 Milyon gerçek ihtiyaç sahibi belirlenecek ve bu vatandaşlara da 1000'er TL nakit yardımı yapılacak.

SOSYAL YARDIM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sosyal yardımlar için vatandaşlar E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak kendilerine sosyal yardım verilip verilmediğini öğrenebiliyorlar. Bunun için E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekiyor. Sistem üzerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın hizmetleri arasında bulunan sosyal yardım sorgulama menüsünden gerekli sorgulama yapılabilmektedir.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum