Sığınmacı ve göçmen sorunu bilindiği üzere, ekonomik sebeplerle her ne kadar gündemden ekonomik karışıklık ve yaşamakta olduğumuz hiperenflasyon sebebi ile düşmüş olsa da aslında tüm ciddiyeti ile devam ediyor.

Zamanında “savaştan kaçıyorlar” denilerek ülkemizde yoğun bir şekilde alınan ve Avrupa’ya hizmet olarak özerklikler ve destekler de verilerek rahat ettirilen Suriyeliler, savaş bittiği halde ülkelerine dönmemiş, hatta savaşın olduğu söylenen günlerde bile sadece bayram ziyaretlerine gidip gelmişlerdi.

Ülkenin demografik yapısını bozacak kadar ülkemize kontrolsüz şekilde alınan ve bir çok noktada Türk nüfusu azınlığa bile düşüren Suriyelilerden sonra bir akın da aralarında bir tane bile çocuk yada kadın olmayan Afganlardan gelmeye başlamıştı hatırlarsanız.

Hatta ülkece yaşadığımız durum bir zaytung haberi gibi bizlerden önce Suriyelilerin Afgan göçünden rahatsız olmasını sağlamış, aralarında kavgalar bile çıkmaya başlamıştı. Türkiye’de yaşayan Türkler olarak bizlerden çok Suriyelilerin rahatsızlıklarını dile getirmesi ise tarji komik bir şekilde şu şekilde zaytung haberi olmuştu;

Türkiye'ye Yönelik Afgan Göçü Suriyelileri Endişelendiriyor: 'Kendi ülkemizde azınlık durumuna düşeceğiz...''

Konu ile gelinen son noktada ise dün gece Bayrampaşa’da, Türkiye'ye kaçak yollardan giren yüzlerce yabancı uyruklu erkeğin tırın dorsesinden atlayarak bölgeye dağıldığı görüntüler ve oluşan tepkilerin ardından İstanbul Valiliği açıklama yaptı. Valilik, olay hakkında 2 kişinin gözaltına alındığını ve 243 kaçağın yakalandığını duyurdu.

İran sınırından Türkiye'ye kaçak yollarla giren ve Tır dorsesinde İstanbul'a kadar gelen kaçaklar, sırtlarında çantalarıyla dorseden çıkarak bölgeye dağılmıştı.

Valilik, kaçakların Tuzla Geri Gönderme Merkezine gönderildiğini ve sınır dışı işlemlerinin devam ettiğini belirtti.

Türkiye'ye Yönelik Afgan Göçü Tehlike Saçıyor

İstanbul Valiliği'nin açıklaması şu şekilde oldu;

"İlimizde 26 FD … plakalı kamyon ile göçmen kaçakçılığı yapıldığına ilişkin alınan ihbarın İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce değerlendirilmesi neticesinde;

Bayrampaşa ilçemizdeki bir AVM içerisinde park halinde yakalanan araç ile birlikte, sahibi ve şoförü olan şüpheli (F.G) ve Göçmen Kaçakçılığı olayı şüphelisi (B.E) gözaltına alınmıştır.

Bölgede yapılan çalışmada, Bangladeş başta olmak üzere çeşitli uyruklarda (243) düzensiz göçmen yakalanmıştır.

Yakalanan düzensiz göçmenlerin sınır dışı işlemleri, İstanbul Göç İdaresi Müdürlüğü Tuzla Geri Gönderme Merkezinde devam etmektedir.

Konuyla ilgili soruşturma başlatılmış olup, ilimizde düzensiz göçle mücadele çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir."