Twitter son yıllarda geldiği hal büyük bir soruna dönüştü. Kitleleri yalan haberlerle makalelerle galyana getiren proveke eden hesaplar büyük bir havuz hatta marka haline geldi. Meclise taşınan konu için karar çıktı!

Teknolojinin ilerlemesiyle hayatımızda pek çok şey değişti! Dünyanın düzeni değişti. Peki bu yeni düzenin artıları eksilerinden azlaşıyor mu?

Gözden kaçırmayın

Zekeriya Beyaz Kimdir? Öldü Mü? Neden Öldü? Ne Hastasıydı? Hastalığı Neydi? Serveti Ne Kadar? Evli Miydi? Zekeriya Beyaz Kimdir? Öldü Mü? Neden Öldü? Ne Hastasıydı? Hastalığı Neydi? Serveti Ne Kadar? Evli Miydi?

Özellikle Twitter artık basın ve yayının yerini aldı. Medyanın yeni yüzü olan Twitter ilk başlarda yararlı olarak hakszılıklara ses olurken artık tamamen bilgi kirliliği ve proveke alanı oldu.

Pek çok insan sosyal medya platformları Twitter ve Instagram üzerinden kendilerine olmadıkları uzamanlık alanında kariyer bile inşa ederek binlerce takipçiye hatta işe ve title'lara ulaştı.

Ancak gelinen nokta ki confirmation bias, yalan, proveke paylaşımlar toplumu tüm canlılara, insanlara hatta doğaya dair yalan yanlış şekilde kine sevk eden ve yozlaşan bir hal aldı.

Mecliste yapılan sosyal medya şirketlerine dair yeni sorumluluklarla yalan haberlerin yayılmasının önüne geçilmesi hedeflenen dezenformasyon yasası çalışmasında sona gelindi.

MYK toplantısında AKP kurmayları Dezenformasyon Kanunu'nun taslak metninin tamamlandığını söyledi.

Öğrenilene göre bazı AKP kurmayları sosyal medyada dezenformasyon yapanlara hapis cezası öngören maddeye mevcut kanunun yeterli olduğunu söyleyere itiraz etti. Bu nedenle hapis cezası gibi bazı maddeler için alternatif çözümlerin yer alabileceği beklenior.