“Liyakat” kelimesini duymayan kalmamıştır sanırız. Son yıllarda haberlerde, sohbetlerde, skandallarda karşımıza en çok gelen kelime liyakat ve liyakatsizlik.

Son yıllarda ve iktidarın her dönemki eleştirilerinde yer alan bir konu liyakat ve kamu personel alımlarına artık damgasını vurmuş bir sözcük.

Liyakat ile ilgili en son haber de öğretmenler konusunda oldu. Geçtiğimiz gün açıklanan öğretmen alımlarındaki itiraz bugün sosyal medyayı yerinden oynattı desek yanlış olmaz.

KPSS'de aldıkları yüksek puanlara rağmen mülakatlarda düşük not verilerek elenen öğretmenlerin tepkisi, Twitter'da #mülakatahayır etiketiyle isyana dönüşmüş ve bir çok kesimden de destek almış durumda.

Binlerce kişi sosyal medyada da Milli Eğitim Bakanlığı’na, hangi gerekçeyle atanma hakkının elinden alındığını sordu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, haksızlığa uğradıklarını söyleyen öğretmenlere destek verirken sanat ve iş camiasından da öğretmenlerin isyanına destek geldi.

Twitter, #mülakatahayır isyanıyla çalkalanıyor

12-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen sözleşmeli öğretmen sözlü sınavlarının sonuçları, 27 Aralık’ta yayımlanmıştı ancak tüm eleştirilere rağmen kaldırılmayan sözlü sınav (mülakat) sisteminin, yeni mağduriyetlere ve hak gasplarına neden olduğu iddia edildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı da etiketleyen; KPSS için iki yıldır çalıştığını, bölümünde birinci olduğunu ve alanında doktora yaptığını vurgulayan Sultan Fidan adlı bir öğretmenin paylaşımının altında yorumda bulunan İmamoğlu, şu mesajı paylaştı:

“Sevgili Sultan, senin başına gelenler binlerce gencimizin başına geliyor ve bu beni çok üzüyor. Uzmanlık alanınınla ilgili İBB’de işe alım olursa mutlaka başvuruda bulun.”

twitter-mulakatahayir-isyaniyla-calkalaniyor-961176-1.

twitter-mulakatahayir-isyaniyla-calkalaniyor-961178-1.

twitter-mulakatahayir-isyaniyla-calkalaniyor-961179-1.