Sosyal Medya Platformlarına Ahlak Düzenlemesi Geliyor!

Sosyal Medya Platformlarına Ahlak Düzenlemesi Geliyor!
02 Temmuz 2020 - 07:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan sosyal medya düzenlemesi açıklamasının ardından çalışmalarda hızlı bir şekilde yol alınıyor. Platformlar üzerinde ortaya çıkan nefret paylaşımları özellikle Berat Albayrak ve ailesine yönelik gerçekleştirilen çirkin ithamlar süreci hızlandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen yeni talimatların ardından sosyal medyada yeni bir dönemin başlamasına çok az kaldı. Sürecin hızlandırıldığı açıklanırken, yasama dönemi bitmeden önce gerekli düzenlemenin tamamlanmış olacağı belirtildi.

Yeni Düzenlemelerde Sosyal Medya Platformlarına Temsilcilikler Geliyor!


Yeni düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin ardından sosyal ağlarda hukuka aykırı olan içeriklerin tespit edilmesinin ardından içeriğin 24 saatlik zaman dilimi içerisinde kaldırılması ya da içeriğin engellenmesi için Türkiye’de de bir temsilciliğin bulunması için çalışmalar yapılacak. Temsilci bulundurmak istemeyen sosyal medya platformları ise Türkiye’de artık kullanılamayacak.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında Instagram, Facebook gibi platformlar sürece sıcak bakarken şimdilerde Twitter’ın temsilcilik durumuna karşı mesafeli olduğu belirlendi.

Bazı Avrupa ülkelerinde çıkarılan yasalara bakılarak, zararlı ve uygunsuz görülen içeriklerin 24 saat içerisinde uyarılar karşısında kaldırılmaması halinde 50 milyon avro gibi büyük para cezalarının verildiği ifade edildi. Daha önce bazı milletvekilleri tarafından sosyal medya hesaplarına kimlik numarası ile girilmesi yönünde bazı öneriler sunulmuştu ancak gelen bilgilere göre hükümetin bu duruma sıcak bakmadığı belirlendi.

Şimdilerde ise vergi alan ve reklam toplayan platformların temsilcilik kurmamaları halinde ülkede bulunmalarına izin verilmemesi gündemde

YORUMLAR

  • 0 Yorum