Vergi borcu olanların dikkatine. Borçların yapılandırılması için son gün yaklaşıyor.

Ülke çapında milyonların yakından takip ettiği vergi ve ceza borçları ile alakalı borç yapılandırması için son gün yaklaşıyor. 7326 sayılı yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyen vatandaşların artık acele etmesi gerekiyor. Vergi ve ceza borçlarının yapılandırılmasına ilişkin son gün tarihi yaklaştıkça vatandaşı başvurulara hız verdi.

Son olarak Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 7326 sayılı Bazı Alacakların yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’dan faydalanabilmek için önceden belirlenen başvuru ve ilk taksit ödeme zamanları birer ay ertelenmişti. Böylelikle vergi ve ceza borcu olanlar yapılandırmalardan faydalanmak için bir ay daha zaman elde etmişti.

Yapılandırmanın Son Başvuru Tarihi Yaklalşıyor!

Alınan bu erteleme kararı ile beraber; vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya belediyelere ve alacakları konusunda kanun kapsamında yapılandırmaya giden birçok kuruma başvurular 31 Eylül 2021 tarihinde son buluyor.

Yapılandırma kapsamında 2021 Nisan ayı ve öncesinde ait kesinleşmiş çeşitli vergi ve ceza ödemeleri vatandaşa hizmet olarak yapılandırılıyor. Yapılandırma kapsamına alınan bazı vergi ve ceza ödemeleri ise şekilde listeleniyor.

Yapılandırma Kapsamındaki Bazı Vergi ve Cezalar

●       Sigorta primleri,

●       Genel sağlık sigortası primleri,

Gözden kaçırmayın

Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek

●       İşsizlik sigortası primleri,

●       30.04.2021’den önce işlenen fiillere ilişkin para cezaları.

●       İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları,

●       Bağ-Kur sigortalılarının daha önce daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar,

●       Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,

●       İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri,

Yukarıda listelenen vergi ve cezalar dışında yapılandırma kapsamında olan ödemeler ise bazı kanun maddeleri kapsamında alınacak ödemeler olarak belirlenmiştir.

Yapılandırmanın Avantajı

Yapılandırma başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden, şahsen veya posta yolu ile dosyalarının olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurularını yapabilirler.

Yapılandırma sonunda vatandaşlar, yapılandırma kanununa göre süresinde ödenen alacaklara kanun yayınlanma tarihinden sonra gecikme cezası ve gecikme zammı ödemeyecekler.