Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Hasan Can Kaya'nın Konuşanlar programında kullanılan küfür ve argo ifadeler nedeniyle dijital içerik platformu Exxen'e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uygulayarak "Konuşanlar programında mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu" ifade eden RTÜK, "Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dahil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu" kanaatine varmıştı.

Acun Ilıcalı "Konuşanlar" programı hakkında yapılan yorumlar ve RTÜK cezası hakkında suskunluğunu bozarak “Hasan Can kararını son derece yanlış buluyorum. RTÜK, platformlar konusunda esnek olmalı; para verilen bir yerde baskın olmamalı” dedi.

Televizyon dehası olarak anılan başarılı isim Acun Ilıcalı, BluTV'de sunuculuğunu Cansu Canan Özgen'in üstlendiği '40' programına konuk oldu. Ilıcalı, Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programına Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun değerlendirmesi hakkında konuştu.

Acun Ilıcalı duyurdu: Hasan Can Kaya'nın Konuşanlar programı Exxen'de olacak

Ilıcalı, "RTÜK olmalı televizyonda her şey istenildiği gibi yayınlanmamalı. Amerika'da da açık kanallarda denetim vardır. Daha önce biz de cezalar aldık ve haksız olanlar vardı. Ama bizim için her zaman mahkemeye gitme hakkımız açık, kazandığımız ve kaybettiğimiz davalar oldu. Platformlar konusunda RTÜK'ün esnek olması lazım. Hasan Can olayına gelince bu karara katılmıyorum" dedi.

Başarılı isim tepkisini ise şu sözlerle aktardı; "Platform para verilip üye olunan bir yer. RTÜK'ün koruması gereken alan çocuklarımız. Onların zehirlenmesini engellemesi lazım. Ama platformda para verip de üye olunan bir yerde RTÜK baskın olmamalı bence. Hiçbir şeye karışmasın demiyorum ama Hasan Can kararını son derece yanlış buluyorum. Argo konuşulan bir program, arkadaşlar da ciddi derecede bipliyor. Ancak gündelik hayatta kullanılan kelimeler nedeniyle ceza verilmemeli."