Son yapılan Seçim Anketinden Sürpriz Sonuçlar! Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alıyor?

İstanbul Ekeonomi Araştırma tarafından bir seçim anketi yapılarak sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Şirketin Genel Müdürü Can Selçuki tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhur İttifakı'nın kan kaybediyor, İYİ Parti ise oy oranını arttırıyor.

Son yapılan Seçim Anketinden Sürpriz Sonuçlar! Hangi Parti Yüzde Kaç Oy Alıyor?
10 Ekim 2020 - 16:50

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından bir seçim anketi yapıldı. Yapılan seçim anketinin sonuçlarını ise Genel Müdür Can Selçuki kamuoyuna açıklayarak değerlendirmelerde bulundu. Can Selçuki yapmış olduğu açıklamada, “Bugün bir seçim olması halinde Cumhur İttifakı yüzde 43 oranında bir oy alacak. İYİ Parti'nin oy oranında ise ciddi bir yükseliş ortaya çıktı.” dedi.

CHP KAN KAYBEDİYOR

CHP'nin oy kaybı yaşadığını da söyleyen Can Selçuki, “Son yaptığımız ankete göre CHP'nin oy oranı yüzde 18'e düştü. CHP bu oyları Millet İttifakı'nı bir arada tutmak için uyguladığı politika ile alakalı. Bu politikanın CHP'ye bir bedeli var. Bu bedel de oy kaybı oluyor. Ancak CHP'nin bu oy kaybına pek aldırış etmediği görülüyor.” ifadelerini kullandı.PARTİLERİN OY ORANLARI

Partilerin oy oranlarını ölçtüklerini söyleyen Can Selçuki bu oy oranlarını şöyle açıkladı:

AK Parti: Yüzde 35
CHP: Yüzde 17,4
İYİ Parti: Yüzde 13,7


HDP: Yüzde 9,9
MHP: Yüzde 7,7İYİ PARTİ AK PARTİ'DEN OY ALIYOR!

İYİ Parti ile alakalı olarak bir değerlendirme yapan Can Selçuki, “İYİ Parti'nin yükselişine dikkat çekmek gerek. Bu parti kurulduğu günden itibaren ilk defa anketlerde yüzde 13'ün üzerine çıktı. İYİ Parti'nin oy artışı öncelikle AK Parti'den ardından ise CHP'den aldıkları oy ile sağlandığı görülüyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti için yerli ve milli tanımlaması yapması seçmende negatif olan görüntüyü ortadan kaldırmış. Hatta İYİ Parti artık o kesimin bir kısmı içöin muhalefet partisi olarak dahi değerlendirilmiyor. Bu nedenle memnuniyetsiz AK Partililerin bir bölümünün tercihi İYİ Parti oluyor.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum