SSK ve Bağ-kur emeklisi ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlara da ilgilendiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Bugün 2 genelge birden yayınladı. Emekli ikramiyesinde yeni dönem başlarken aynı zamanda Bayram ikramiyelerinde de değişiklik yapıldı. Bayram ikramiyesi alan emeklilerin vefat etmesi durumunda mirasçılarına ya da halk sahiplerine borç çıkarılmayacak. Dul ve yetim aylığı alan kız çocukları eğlenceler bile aldıkları ikramiyeyi geri ödemeyecek.

son-dakika-sgk-harekete-gecti-emekli-maaslari-bayram-ikramiyeleri-hepsi-degisiyor-iki-genelde-b-2

Emekli maaşlarının ödeme günleri de işte

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu sabah saatlerinde yayınlanan genelgeye göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri 1 Ocak 2022 gününden itibaren emekli maaşlarını Emekli sandığı emeklileri ile aynı şartlarda çekebilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak emekli olan vatandaşların Hafta sonuna denk gelen ödemeleri Pazartesi günü yapılıyordu. Yeni yılda artık ödeme günü Hafta sonuna bile gelse Maaşlar hesaplara geçecek. Sadece dini bayramlarda eski uygulama devam edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dini bayramları denk gelen maaş ödemelerini hangi günlerde yapılacağı her seferinde tekrar ilan edilecek.

son-dakika-sgk-harekete-gecti-emekli-maaslari-bayram-ikramiyeleri-hepsi-degisiyor-iki-genelde-b-3

Bayram ikramiyeleri geri alınmayacak

2021 yılına kadar devam eden uygulamada gelir ve aylıklar SGK tarafından peşin olarak ödendikten sonra ödeme yapılan sigortanın hayatını kaybetmesi ve durum değişikliği olması halinde ikramiyeler geri alınıyordu. Aynı şekilde yetim aylığı alan kız çocukları da bayram öncesinde aldıkları ikramiyeden sonra evlenirlerse ikramiyeyi geri iade etmek zorunda kalıyordu. 2022 yılının ocak ayından itibaren bu uygulamada son buluyor. Herhangi bir durum değişikliği olsa bile emeklilere ödenen ikramiye hiçbir şekilde Geri talep edilmeyecek.

son-dakika-sgk-harekete-gecti-emekli-maaslari-bayram-ikramiyeleri-hepsi-degisiyor-iki-genelde-b-1

BAĞ-KUR'lulara 2 taksitle prim ödeme imkanı

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan genelge ile birlikte tarım Bağ-Kur'lularının sigorta primlerini Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere 2 taksitle ödeme imkanı getirildi. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yapılması gereken ödemeler için geçerli olacak olan uygulamaya göre Ocak ve Haziran dönemine ait Sosyal Güvenlik primleri temmuz ayı içinde temmuz-aralık dönemine ait Sosyal Güvenlik primleri ise Ocak ayı içinde ödenebilecek. Tarım Bağ-Kur'lulara ödeme tarihlerinin son günü hafta sonu gününe denk gelmesi halinde takip eden ilk iş gününde ödeme yapabilecek.