Kamu Haberleri

Son Dakika! Resmi Gazetede Yayımlandı: KİT Çalışanları Kadroya Alınacak!

Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklarının 2020 Yılana Ait Genel Yatırım ve Finansman Programının Tespit Edilmesi Hakkında Karar, başlığı ile yayımlanan kararda çalışanların kadroya geçişlerine ilişkin tüm detaylara yer verilmiştir. Aynı kararın devamında, 2’inci bölüm 8’inci maddede KİT çalışanlarının kadroya alınması hakkında detaylara yer verilmiştir. 

KİT Çalışanları Kadroya Alınacak 

Kamu İktisadi Teşebbüslerinde ve bağlı ortaklarında, hizmet alımı yoluyla istihdam edilen personellerin sürekli işçi kadrolarına alınmalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Taşeron (yüklenici) tarafından çalışan kişilerin, 04.12.2017 tarihi ile en az iki yıl kesintisiz olarak çalışmış ve hala çalışmaya devam etmeleri halinde, çalıştıkları kurumda kadrolu olarak istihdam edilmeleri mümkündür. 
Resmi Gazete’de yayımlanan kararda kadroya ilişkin maddenin uygulanması için, çalışanlarda aranan şartların belirlenmesi, personel çalıştırılması kapsamında belirlenmesi, 375 sayılı KHK ve geçici hükümleri dikkate alınacaktır. 

En Az İki Yıl Çalışma Şartı Aranacak 

KİT ve bağlı ortaklarında hizmet veren taşeron işçilerin kadrolu olarak istihdam edilmeleri adına aranan ilk şart, söz konusu kurumda en az iki yıl çalışmış ve hala çalışıyor olmaktır. Yıllık izin, doğum izni, askerlik vb. zorunluluklarda 30 günü geçmeyen kesintiler haricinde bu kişilerin kadroya alınması mümkündür. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı