Devlet ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşların yanında olmaya ve ihtiyaçlarına destek olmaya devam ediyor. Yaşlı, genç, öğrenci, engelli, emekli ve ihtiyaç sahibi olan herkese destek ve yardım verilecek.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, dar gelirli olanlarımız, yaşlılarımız ve öğrencilerimiz başta olmak üzere devlet desteği ve yardım ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. Devlet tarafından verilecek olan destek kalemleri için 2022 bütçesi belirlendi. Geliri düşük olan tüm vatandaşlarımız, devlet tarafından büyük oranda destek ödemeleri ile desteklenecektir. Bu ödemelerin yanında aynı zamanda fatura yardımı da verilerek vatandaşların faturalarının bir kısmına destek verilmiş olacak. Emekli, genç, yaşlı, acil nakit paraya ihtiyacında olan, özel bakıma ihtiyacı olan, öğrenci veya ödeme gücü olmayan tüm vatandaşlarımıza 2022 yılı içerisinde binlerce lira destek ödemesi ve yardım paketi sağlanacak.

Devlet, ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlarımıza aylık olarak düzenli destek ve yardım ödemelerine devam etmekte. 2022 yılı içinde dar gelirli vatandaşlara, 65 yaş üstündeki vatandaşlara, engelli bireylere, öğrencilere, evde bakıma gereksinimi olan vatandaşlara yönelik devlet ödemeleri için yeni bütçe görüşmelerinde plan ve tasarılar onaylandı. Sosyal destekler 2022 yılında ekonominin durumuna bağlı olarak artarak devam etmesi planlanmakta, bir çok kişinin de bu destek ödemelerinden faydalanması hedeflenmektedir. 2022 devlet yardımı ve destek ödemeleri için asker aileleri ile ihtiyaç sahibi kadınlar da ödeme listesinde yer almaktadır. Vatandaşa yapılacak olan destek ödemeleri için 2022 yılına özel olarak ayrılan bütçe ise 104.2 Milyar TL olarak açıklandı.

son-dakika-meclisten-ihtiyac-sahipleri-icin-destek-odeme-tasarisi-gecti1

ÖĞRENCİ, YAŞLI VE DE DAR GELİRLİLER ALABİLECEK

Devlet, 2022 yılı için öğrencilere burs ile başlayan kredi, yurt, özel okul desteği ve de harç ödemesi yardımı yapmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda maddi olarak sıkışıklık yaşayan vatandaşların sağlık ödemeleri de yine devlet tarafından yapılacaktır. 65 yaş üstünde olan vatandaşlar ile bakıma ihtiyaç duyan, engelli vatandaşlara yönelik olarak da milyarlarca lira yardım ve destek ödemesi planlandı. Aynı zamanda bazı özel grupta yer alan vatandaşlar için de evde sağlık hizmetine ek olarak taşıma giderleri de hedeflenmektedir. Ekonomik durumu pek iyi olmayan ve çocukların eğitimine katkı yapamayan aileler de çocuklarını yetiştirmeleri için devlet tarafından destek ödemesini alabilecekler. Ailelere çocuk yardımı kalemi kapsamında ayrılan ödeme ise 2.5 milyar liradır.