Ocak ayı sosyal yardım ödemelerine ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bilgilendirme yapıldı. Ocak ayında hem yardımlar hesaplara geçecek hem de çocuk yardımı ödenecek. Başvuru yapanlar 15 Ocak tarihinden itibaren çocuk yardımı ödemelerini almaya başlayacak. Ayrıca ödemeler Her çocuk için ayrı ayrı yapılacak. Peki Ocak ayı sosyal yardım ödemeleri neler? Ocak ayı sosyal ve ekonomik destek ödemesi başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

son-dakika-hesaplara-1259-tl-cocuk-yardimi-yatacak-az-once-duyuru-yapildi-15-ocak-son-gun-1

OCAK AYINDA SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak yardım ödemesi verilmeye devam ediyor. Bunlardan biri de eğitim gören çocuğu bulunan ailelere verilen sosyal ve ekonomik yardım ödemesi yani SED desteği. Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri her ay düzenli olarak ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına geçiyor. Ödemelerden faydalanabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru yapanlar 15 Ocak tarihinden itibaren ödemelerini her ay düzenli olarak almaya başlıyor.

son-dakika-hesaplara-1259-tl-cocuk-yardimi-yatacak-az-once-duyuru-yapildi-15-ocak-son-gun-2

ZAMLI SOSYAL YARDIMLAR ÖDENECEK

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde tüm sosyal yardım kalemlerine zam gelmişti. Zamlı maaşlar da vatandaşların hesaplarına yatmaya devam ediyor. 2022 yılında engelli maaşları 1552 TL olurken 65 yaş aylığı ise bin 269 TL olarak hesaplara geçiyor. Ayrıca 15 Ocak tarihinden itibaren zamlı evde bakım parası ödemeleri de başlayacak.

BAKAN DERYA'YA NASIL AÇIKLAMA YAPTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Derya'ya Ocak ayına ilişkin yaşlı ve engelli maaşı ödemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, Ocak ayında yaşlı ve engelli maaşlarının hesaplara geçme niye başladığını belirterek ödemelerin tüm engelli ve yaşlı vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

son-dakika-hesaplara-1259-tl-cocuk-yardimi-yatacak-az-once-duyuru-yapildi-15-ocak-son-gun-3

2022 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Emekli maaşlarına yapılan zamlar sonrasında yaşlılık aylığı, engelli maaşı, evde bakım maaşı gibi sosyal yardım ödemeleri ne de zam geldi. 2022 yılında engelli maaşı 1552 lira olarak ödenecek.  Ayrıca evde bakım maaşı da 2 bin liranın üzerine çıktı.

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Engelli maaşı ve diğer sosyal yardım ödemelerinden faydalanmak isteyenler İkamet ettikleri yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapabiliyor. Engelli vatandaşlardan tam teşekküllü hastaneden alınmış bir sağlık raporu talep edilirken muhtaçlık değerlendirmesi ise hane içinde yaşayan tüm bireylerin gelir toplamına bakılıyor.