Döviz kurunda yaşanan düşüş sonrasında marketlerin fiyat indirimi yapması vatandaşlar tarafından bekleniyordu. Ancak döviz kurları gerilemesine rağmen henüz market fiyatlarına yansıyan bir gelişme olmadı. Ticaret Bakanı Mehmet muş bu konuda bir açıklama yaptı. Bakan Muş, döviz kurlarındaki düşüşün tedarik zincirinin her halkasındaki fiyatlara yansıması için gerekli denetimlere başladıklarını duyurdu. Bakanmış açıklamasında ihlal de bulunanlara en ağır cezaların uygulanacağını söyledi. Market fiyatları konusunda bir açıklamada perakendeciler federasyonu Genel başkanı Ömer Düzgün’den geldi. Düzgün, tüketicinin ihtiyacı olan temel ürünlerde döviz artışından etkilenen tüm ürünlerin İndirime gireceğini dile getirdi.

Dolar kuru, dün itibari ile 10.3 TL’ye kadar geriledi. Döviz kurlarında yaşanan bu düşüşün market raflarına yansıyıp yansımayacağı ise hala vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vatandaşlar özellikle dolar kurundan etkilenen ve yükselen Market ürünlerinin fiyatlarının indirilmesini istiyor. Bu konuda yaşanacak olan gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken önemli bir açıklama ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan geldi. Bakan Mehmet Muş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dolar kurundaki düşüşün tedarik zincirinin her halkasındaki fiyatlara yansıması için denetimlere devam ettiklerini söyledi. Fırsatçılara göz açtırmayacaklarını söyleyen bakan muş, hukuki çalışmaları ihlal de bulunan herkese gereken cezaların verileceğini söyledi.

son-dakika-fiyat-indirimi-aciklamasi-tuvalet-kagidi-aycicek-yagi-yumurta-sut-urunleri-fiyatlari-3

100.000 TL’YE VARAN CEZA KESİLECEK

Ticaret bakanlığı döviz kurunda yaşanan düşüş sonrasında Türkiye’nin 81 ilinde denetimlere başladı. Özellikle haksız şekilde fiyat artışına giden toptancı tedarikçi ve perakendeciler üzerindeki denetimler sıklaştırıldı. Yapılacak olan denetimler sonucunda kesilecek olan cezalar fiyat değerlendirme kurulu tarafından belirlenecek. Haksız fiyat artışı tespit edilmesi durumunda mevzuata göre 10.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar ceza kesilebilecek. Şu anda TBMM genel kurulunda görüşülen kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda ise bu cezalar daha da artacak.

son-dakika-fiyat-indirimi-aciklamasi-tuvalet-kagidi-aycicek-yagi-yumurta-sut-urunleri-fiyatlari

YEREL MARKETLERLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Pandemi sürecinde ve döviz kurları artmaya başladıktan sonra fiyatı en çok artan ürünler yumurta, ayçiçek yağı, baklagiller, et ve tuvalet kağıdı olmuştu. Aynı zamanda süt ve temizlik ürünlerindeki artış da her geçen gün vatandaşların tepkisini çekiyordu. Döviz kurlarında yaşanan düşüşün fiyatlara yansıması için yerel marketlerle görüşmelerinde başladığı öğrenildi. Bu konuda bir açıklama yapan Türkiye perakendeciler federasyonu Genel başkanı Ömer Düzgün ise yılsonuna kadar döviz kurunun bu durumda sabit kalması halinde vatandaşların fiyatlardaki düşüşü hissedeceğini söyledi. Özellikle temel ürünlerde indirim uygulanması için görüşmeler sürüyor.