Ekonomi

Son Dakika: EYT Haberi Geldi, Bakan Açıkladı, EYT Ne Zaman Maaş Alacak?

EYT ile ilgili hükümet üzerinden yapılan çalışmalarda sonuca geleceği konuşulmaktadır. Son zamanlarda özel bir ekip ile hükümet yetkilileri sürekli olarak EYT sorunu çözümü için çalışıyor. EYT ile ilgili yapılan çalışmalarda meclis açıldıktan sonra teklifler verilecek ve en geç Ocak 2023 tarihinde EYT bekleyen herkes emekli olmaya hak kazanacak ve emeklilik işlemleri için başvuru yapacaklar.

SGK üzerinden yapılan açıklamalarda da basınlarda çıkan yanlış haberlere tepki vardı. Bu sene içinde EYT sorununun çözüleceğini konuşan SGK başmüfettişi İsa Karataş, EYT düzenlemelerinde her hangi bir geri adım olmayacağını duyurdu. Ayrıca Bakan Vedat Bilgin de yaptığı açıklamalarda kısa süre içinde bu sorunun çözüleceğini duyurdu.

EYT eğer kabul edilirse, Emekli olacak kişilerin ilk maaş alacakları tarihlerde belli olmaya başladı. EYT ile ilgili kanun onaylanırsa, Ocak 2023 sonrasında başlayacak ve bu ay sonrasında başvuru yapan herkes Şubat veya Mart 2023 yılından itibaren emekli maaşı almaya başlayacaklar. EYT’liler çıkarılacak yasanın yürürlüğe konacağı ocak ayında emeklilik dilekçelerini verse bile açıklanan SGK mevzuatı gereğince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabileceklerdir.

SGK Başmüfettişi İsa Karakaş yazısında şu ifadelere yer verdi:

“1 Ekim TBMM açılışı: Ekim ayında öncelikli olarak kamuda çalışan sözleşmelilerin kadroya alınması çalışmaları, 15 Ekim merkezî bütçe görüşmeleri: En geç 31 Aralık 2022 günü itibarıyla Resmî Gazete’de yayımlanması, Aralık ayı içinde EYT yasa teklifinin TBMM’de görüşülmesi.

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilecektir. Yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı olması değerlendirilmektedir.”