Milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiren son dakika gelişmesi gündeme bomba gibi düştü. Memur ve emekliye 15 Ocak tarihinde verilmesi planlanan ek zam yetişmedi. AK Parti tarafından memur ve memur emeklisinin ek zammını da içeren kanun teklifi dünkü genel kurulda toplantı yeter sayısının sağlanamaması nedeniyle kabul edilmedi. Salonda iki defa yapılan yoklama sonunda yeter sayısı bulunamayınca düzenlemede hayata geçmedi. Yani 15 Ocak tarihinde memur ve emekli maaş zammı farkları hesaplara yatmayacak. Ancak Fark ödemeleri için farklı bir düzenleme gündemde.

Bu hafta TBMM genel kurulunda memur ve emekliye ek zam mı da içeren kanun teklifi görüşüldü. Çarşamba günü yapılan toplantılarda 18 maddelik kanun teklifinin ilk 9 maddesi kabul edildi. Görüşmeler Perşembe günü de devam ederken 11 maddeye gelindiğinde Ak Parti grup başkanvekili Mustafa Elitaş ve MHP grup başkanvekili Erkan Akçay'ın imzasıyla verilen önerge sonrası muhalefet tarafından yoklama istendi. Salonda iki defa yapılan yoklama sonucunda toplantı yeter sayısına ulaşılamadı. Bu nedenle de memur ve memur emeklisinin ek zammını da içeren kanun teklifi kabul edilemeyeceği. 15 Ocak tarihinde hesaplara geçmesi beklenen ek zam Ocak ayında yaptırılamayacak.

son-dakika-emekli-ve-memur-maaslari-degisti-ek-zam-15-ocakta-yansiyacak-mi-tbmm-karisti-yasa-ye-1

Görüşmeler 18 Ocak'ta devam edecek

TBMM genel kurulunda yapılan yoklama sırasında gerginlik çıkarken CHP grup başkanvekili Engin Altay önergeyi sert dille eleştirdi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan böyle bir düzenlemeye asla rızaları olmayacağını söyledi. Yapılan yoklamada yeter sayısına ulaşılamayınca meclis başkanı Erdoğmuş 10 dakika ara istedi. Aradan sonra bir kez daha yoklama yapılırken Toplantı yeter sayısı yeni ayak alınamayınca da 18 Ocak tarihine kadar oturum kapatıldı.

son-dakika-emekli-ve-memur-maaslari-degisti-ek-zam-15-ocakta-yansiyacak-mi-tbmm-karisti-yasa-ye-3

Memur ve emekli zammı farkları yetişmedi

TBMM genel kurulunda Yaşanan bu gerginlik memur ve emekli zam farklarını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü Mecliste görüşülen yasa teklifi emekliye ek zammı da içeriyordu. Maaş farklarının 15 Ocak tarihinde yatırılabilmesi için mecliste yapılan görüşmelerde yasa teklifinin kabul edilmesi gerekiyordu. Ancak dün yaşanan gerginlik sonrasında oylama yetişmedi. AK Partili yetkililer ise memur ve emeklinin maaş farklarının yatırılabilmesi için yeni bir düzenleme yapılabileceğini dile getiriyor.