EPDK resmen açıklama yaptı. Abonelerin şikayetlerini dikkate alan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, aralık ayı elektrik faturalarında inceleme başlattı. Aboneler, 1 Ocak 2022 gününden itibaren geçerli olması gereken zammın aralık ayı elektrik tarifelerine yansıtıldığını düşünüyor. Bu yönde yapılan şikayetler üzerine aralık ayı elektrik faturaları EPDK tarafından inceleme altına alındı.

Elektrikte kademeli dönem başladı

Türkiye'de 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren elektrikte kademeli tarife dönemi başladı. Yani elektrik faturaları ve fiyatları için artık tüketim miktarı belirleyici olacak. Elektriği az kullanan vatandaşlar daha az fatura öderken çok kullananlar daha yüksek ödeyecek. Yani dar gelirli vatandaşlar bu sayede elektrik fiyatlarındaki artışlar dan daha az etkilenecek.

2022 yılı için elektrik tüketimi 150 kilovatsaat altında olan tarifelere %50 zam yapılırken 150 kilovatsaat üstünde olan tarifelere ise %100 25 zam yapıldı. 2022 yılının ocak ayından geçerli olmak üzere Mesken aboneleri için Aylık 150 kilo var saate kadar olan tüketim miktarlarına kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, 150 kilovatsaat üzeri olanlara ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş zam uygulanacak. Bu uygulama sayesinde Dar gelirli vatandaşların korunması amaçlanıyor.

son-dakika-aralik-ayi-elektrik-faturalarina-inceleme-baslatildi-zamli-elektrigi-bir-ay-once-mi-2

Elektrik faturalarına devlet desteği geliyor

Ayrıca Devlet, elektrik faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarına verdiği desteği de arttırdı. Geçtiğimiz yıl hanelik 2 sayısına göre verilen ve üst limiti 137,33 lira olan elektrik faturası desteği tutarı 206 liraya yükseldi. Yani 2022 yılında Dar gelirli vatandaşların aldığı elektrik faturası desteği 206 lira olarak ödenecek. Ancak elektrik tüketim desteği alabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Evde bakım aylığı alan vatandaşlar doğrudan bu ödemelerden faydalanabilirken kronik hastalık nedeniyle cihaza bağımlı olanlara da benzer destekler veriliyor. Destek almak isteyenler doğrudan internet üzerinden işlem yaparak yardımlardan faydalanabiliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturası desteği PTT şubelerinden ödeniyor. TC kimlik kartı ile PTT şubelerine gidenler hemen elektrik tüketim desteği alabiliyor.