Son Dakika Açıklaması: Emekli Maaşlarına Zam Müjdesi Geldi, En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?Türkiye'de milyonlarca memur ve SGK emeklisi, temmuz ayı içerisinde maaşlarına ne kadar zam yapılacağını şimdiden merak etmeye başladı.

Son Dakika Açıklaması: Emekli Maaşlarına Zam Müjdesi Geldi, En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?Türkiye'de milyonlarca memur ve SGK emeklisi, temmuz ayı içerisinde maaşlarına ne kadar zam yapılacağını şimdiden merak etmeye başladı.

Ocak ve şubat ayları açısından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında yeni veriler kulislerdeki yerini almaya başladı. Memurlar ve memur emeklilerine temmuz ayı içerisinde %50 oranında zam rakamına ilave bir şekilde enflasyon farkı da uygulanacak. 2 aylık enflasyon rakamlarına göre fark yüzde 8.95 şeklinde gerçekleşirken; en düşük emekli maaşı 7454 TL emekli aylığı ise 4974 lirayı Böylece aşacak.

Yeni Zamlar Maaşlara Nasıl Yansıyacak?

 2022 senesinin ilk 2 aylık dönemi içerisinde tüketici fiyat endeksi yüzde 16.45 şeklinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmıştı. Memur ve memur emeklilerine ise %8. 95 şeklinde bir ayrım oluştu. Böylelikle temmuz ayı zammı şimdiden yüzde 15.95 rakamının dahi üzerine çıkmayı başardı. Önümüzdeki 4 aylık süreç içerisinde tüketici fiyat endeksi dikkate alınarak fark hesaplamaları yapılacak. 2 aylık verilere göre; en düşük işgören emeklisi aylığının 4289 TL'den 4974 TL'ye ulaşması bekleniyor.

Gözden kaçırmayın

Emekliye Müjdeli Haber: Emekliye Garanti Bankası 30000 TL Ödeme Veriyor Emekliye Müjdeli Haber: Emekliye Garanti Bankası 30000 TL Ödeme Veriyor

cumhurbaskani-bayram-arefesinde-duyurdu-o-bankalar-090-faiz-orani-ile-kredi-verecek-vadeler-120-

Ek Artış Olacak Mı?

Memur ve memur emeklilerine ocak ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vermiş olduğu müjde ile beraber 2.5 puanlık bir ilave artış böylelikle hayata geçirilmişti. Ocak zammının %30. 95'e ulaştığını söylememiz mümkündür. Temmuz ayı içerisinde ise böyle bir tertip yapılıp yapılmayacağı ise memur ve memur emeklileri arasında şimdiden merakla beklenmeye başlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yıllık enflasyon rakamının %36 oranında olduğu dönemde herkesin 6 aylık zammı %31'e şeklinde aldığını ifade etmişti.

Türkiye İstatistik Kurumunun tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklaması ile beraber hükümet, emekli vatandaşlara ne kadar zam yapacağını daha net bir şekilde açıklayacak.