Son Dakika! 20 Nisan 2020 İş İlanları Yayınlandı! İŞKUR 14.320 Personel Alımı Yapacak!

Koronavirüs süreci nedeniyle Türkiye'de on binlerce vatandaş işsiz kaldı. Yaşanan ekonomik daralma sebebiyle çok sayıda iş yerinin kapısına kilit vurulurken bazı iş yerleri de mecburi kapatılma tabi tutuldu. Bu gelişmelerle beraber Türkiye'de işsizler ordusu büyük miktarda artış gösterirken vatandaşlar yeni bir iş kapısı bulma umudu ile fırsatları araştırmaya başladılar. İşsiz vatandaşların imdadına İŞKUR yetişti. İŞKUR tarafından 20 Nisan 2020 Pazartesi günü yayınlanan ilanlara göre kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre toplam 14.320 personel alınacak. İŞKUR ilan sorgulama nasıl yapılır? İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır? İŞKUR iş başvurusu şartları nelerdir?

Son Dakika! 20 Nisan 2020 İş İlanları Yayınlandı! İŞKUR 14.320 Personel Alımı Yapacak!
20 Nisan 2020 - 14:03

 

Türkiye'de koronavirüsün iş hayatına olumsuz etkileri tabanda görülmeye ve trajik olaylar yaşanmaya başladı. İşsiz kalan on binlerce vatandaş ailelerinin geçimini sağlamak amacıyla yeni bir iş kapısını aralamak için araştırma yapmaya başladılar.

İşsiz vatandaşların bu çaresiz durumlarına İŞKUR duyarsız kalmadı. İŞKUR tarafından 20 Nisan 2020 Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre 14.320 kadroluk ilanlar verildi. Bu ilanlar çok sayıda meslek kolunda olurken vatandaşlar ilanları araştırmaya şimdiden başladılar.İlana göre iş başvurusu yapılma sistemine sahip olan İŞKUR aracılığı ile her gün binlerce vatandaş yeni bir iş kapısını aralıyorlar. İşverenlerle iş arayanları buluşturan İŞKUR'un iş başvurusu sırasında belirlediği şartları taşıyan vatandaşlar ilan bazlı olarak başvurularını gerçekleştiriyorlar.

İŞKUR İŞ BAŞVURUSU GENEL ŞARTLARI

İŞKUR tarafından yayınlanan iş ilanlarına başvurabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. 18 yaşı doldurmuş olmak da bir başka şart olarak belirtiliyor. Ayrıca İŞKUR üzerinden başvuru yapacak vatandaşların emekli olmalarına veya malul aylığı almalarına izin verilmiyor. Bu durumda olan vatandaşların başvuruları kabul edilmiyor. Çalışabilecek durumda olduğunu gösteren sağlık raporu da bir diğer şart olarak isteniyor. Ayrıca askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge talep ediliyor.

İŞKUR İŞ İLANLARINA NASIL BAŞVURULUR?

İŞKUR internet sitesi üzerinde iş arayan kimliği ile giriş yapılır. Daha sonra “Bana Uygun İşler” bağlantısına tıklanarak form ekranına girilir. Form ekranında özgeçmişte belirtilen ayrıntılar veya meslek tercihleri seçilerek ara butonu tıklanır. Açık iş ilanları liste halinde sıralanır. Bu listeden ilanların üzerine tıklanıldığında ilan detaylarına ulaşılır. İlan detaylarının yer aldığı sayfanın alt bölümünde başvur butonu bulunmaktadır. O butona tıklanınca başvuru yapılır. Başvuru tamamlandığında vatandaşlara bildirim yapılacaktır.

İŞKUR İLANLARINDA HANGİ MESLEKLERDEN ALIM YAPILACAK

İŞKUR aracılığı ile yayınlanan ilanlarda yüzlerce meslekte yeni personel alınacağı bildirildi. Buna göre en çok aranılan meslekler arasında, güvenlik görevlisi, temizlik personeli, beden işçisi, depo görevlisi, itfaiye eri, sekreter, pazarlama görevlisi, inşaat teknikeri, kasiyer, paketleme işçisi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, ön muhasebeci, satış danışmanı, şoför, makineci, müşteri temsilcisi, garson, elektrikçi, büro memuru bulunuyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum