Çoklu maaşlarla, iktidar referansları ile, şahsa özel iş ilanları ile, kurumlarda ve bakanlıklardaki aile yapılanmaları ile gündeme gelen iktidara yönelik “torpil” eleştirileri ve ilgili mağduriyetlerin son adresi öğretmenler olmuştu.

İnşaatlarda, market kasalarında iş bulacak kadar şanslı olmayan öğretmenlerin intiharları henüz medyada tartışılırken bir skandal da sözlü mülakatlarda yaşanmış, konu ile ilgili iddiaları soran muhalefete ve öğretmenlere ise kapılar kapatılmıştı.

 CHP muhalefet olarak üzerine düşen görevi yapabilmek için suratına kapanan kapılardan sonra son çareyi, puanları yüksek olmasına karşın mülakatta elenen gençler için bir site yapmakta bulmuştu. Kurulan siteyi bir gün dolmadan 250 bin kişi ziyaret etti ve 500’ün üzerinde ise başvuru yapıldı.

İşte AKP'nin torpil listesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, KPSS’de yüksek puan almasına karşın mülakatla elenen gençler için kurdukları “Torpileson.com” sitesine 24 saat dolmadan 250 binin üzerinde ziyaret yapıldığını söyledi. 500’ün üzerinde başvuru olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “‘İlim Yayma Cemiyeti’nden, TÜGVA’dan TÜRGEV’den listeler geliyor, onlar korunuyor, biz ne yapsak sonuç alamayız’ diyen çok sayıda genç var” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’de yüksek puan almasına karşın mülakatla elenen gençlerle görüşmüş ve bu sorunu yaşayanlara hukuki destek vereceklerini söylemişti. Kılıçdaroğlu, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mağdurlara konuya ilişkin hazırladıkları “Torpileson.com” internet sitesinin adresini verdi.

D74GvnqXYAEQz3D

“Bu torpil işinin peşini bırakmayacağımı söylemiştim” diyen Kılıçdaroğlu, “KPSS’de yüksek puan alıp sözlüde elenen gençlerimizi, bizden hukuksal destek almak üzere, bu siteye başvurmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Adıgüzel “Bundan sonraki süreçte hukuk işlerimiz başvuran arkadaşlarımıza ulaşarak, onların hangi konuda yardıma ihtiyacı varsa yardımcı olmaya çalışacak” dedi. İlk günden bu başvuru sayılarına ulaşılmasını değerlendiren Adıgüzel, “Biz CHP olarak sadece bir tweet atıp sorunu o noktada bırakmıyoruz. Hem mağduriyeti yaşayanlarla buluşuyoruz hem de çözümlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Torpil isteği AKP yerine CHP'ye gidince böyle yakalandı - Güncel - ODATV

“Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri torpil” diyen Adıgüzel, “Mağdur olan binlerce genç var. Gece gündüz çalışıyorlar ama tanıdıkları olmadığı, bir partiyle bağları bulunmadığı için hayalleri çalınıyor. Biz de buna karşı her zaman diyoruz ki iktidara geldiğimizde tüm seçimleri liyakate göre yapacağız. KPSS’de başarılı olanların hakkının yenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

İnternet sitesi dışında telefonla da kendilerine ulaşanlar olduğunu söyleyen Karabıyık, “Mağdur gençler bize ulaşıyorlar, ‘Arkamızda durun, bizim sesimizi duyurun, neden mağdur olduğumuzu bilmiyoruz, başvurunca bilgi alamıyoruz, dava açınca da sonucunu ezbere biliyoruz’ diyorlar. ‘İlim Yayma Cemiyeti’nden, TÜGVA’dan TÜRGEV’den listeler geliyor, onlar korunuyor, biz ne yapsak sonuç alamayız’ diyen çok sayıda genç var” ifadelerini kullandı.

TÜGVA'nın torpil belgeleri basına sızdırıldı | İşte TÜGVA'nın hakim, subay ve polis torpil listeleri - YouTube