Dünya

Somali'nin Başkenti Mogadişu'da Bombalı Saldırı! Çok Sayıda Ölü Ve Yaralı Var!

Somali başkenti Mogadişu’da feci bir olay yaşandı ! Bomba yüklü kamyonetle yapılan saldırıda en az 276 kişinin hayatını yitirdiği, 300 kişiden fazla da insanın yaralandığı açıklandı.

Olay Somali’nin başkenti Mogadişu’da yaşandı. Safari Otel önündeki kavşakta meydana gelen patlama ile birlikte otelin bir bölümü çökmüş ve hemen otel önünde bulunan bir çok kişi enkaz altında kalmıştı. Patlamanın etkisiyle birlikte çevredeki iş yerleri ve yayalar da durumdan etkilenmiş ve ortaya böyle büyük bir kayıp tablosu çıkmış oldu. Olayın ardından Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullahi Muhammed ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. 

Mogadişu polisi kentin Medina ilçesinde ikinci bir patlama yaşandığını da belirtti. Mogadişu’da yaşanan patlama Somali’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantısı bulunan Eş Şebab’ın 2007’de başlattığı başkaldırıdan bu zamana bölgede yaşanan en büyük etkili saldırı olduğu da söyleniyor.

Olay sonrasında Başbakan Ali Kheyre de saldırı ardından Türkiye’ye yapmayı planladığı resmi ziyareti iptal etti.

“BÖLGE YOK OLDU” 

Saldırı sonrasında AFP’ye konuşan görgü şahidi Muhdin Ali isimli kişi bu patlamanın tanık olduğu en büyük patlama olduğunu ve bölgenin bir anda yok olduğunu söyledi. İkinci saldırı ise önceden de bahsettiğimiz gibi Mogadişu’nun ilçesi Medina’da gerçekleşmişti. Medina Hastanesi müdürü Muhammed Yusuf Hasan ise saldırıdan etkilenen bir çok kişi olduğunu söyledi. Hastanede 25inin durumu ciddi toplamda 72 yaralı bulunduğu açıklandı. Yaralıların birçoğu ise el ve bacaklarını kaybetmiş durumda. Yanmış cansız bedenlerin tanınmaz halde olduğunu belirten Muhammed Yusuf Hasan inanılır gibi bir olay olmadığını söyledi.

ÜSTLENEN YOK

Mogadişu’da yaşanan saldırıyla alakalı olarak henüz herhangi bir örgüt üstlenmedi. Ancak daha önceden de saldırının yaşandığı bölgede Eş Şebab örgütü yine saldırılar gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı