Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te yaşanan korkunç pitbull saldırısı sonrasında tehlike arz eden tüm köpeklerin sokaklardan toplanması çağrısı yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklaması sonrasında sosyal medya ayağa kalktı. Vatandaşlar ise arama motorunda sokak hayvanları toplanıyor mu, toplanacak mı sorularının yanıtını araştırmaya başladı. Ayrıca sokak hayvanları sahipsiz değil sözleri ve mesajları da en çok araştırılanlar arasında yer aldı. Peki sokak hayvanları toplanacak mı?

SOKAK HAYVANLARI TOPLANIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tehlike arz eden tüm köpeklerin toplanması" yönünde yaptığı çağrı sonrasında sosyal medyada ciddi bir infial doluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, köpeklerin çocuklarda ve yetişkinlerde tramvay arıtacak boyutta zararlı olması dahilinde toplanması gerektiğini söyledi. Son dönemlerde özellikle sahipleri tarafından kızdırılan ve insanlara saldırması istenen köpekler ciddi tehlike oluşturuyor. Bunun son örneği ise Gaziantep'te yaşandı.

PİTBULL SALDIRISI CANINDAN EDİYORDU

Gaziantep'te küçük bir kız çocuğu pitbull saldırısı nedeniyle neredeyse canından oluyordu. Beslenmesi yasak köpek cinsleri arasında yer alan Pitbull besleyenleri şikayet etmek isteyenler doğa koruma ve milli parklar Şube Müdürlüğü'ne müracaat edebilir.

BESLENMESİ YASAK OLAN KÖPEK CİNSLERİ

Tehlikeli oldukları nedeniyle ülkemizde beslenmesi yasak olan köpek cinsleri ise şu şekilde;

Pitbull Terrier

Dogo Argentino

Presa Canario

Amerikan Bulldog

Brezilya Mastiff

WolfDog

Bandog

Napoliten Mastiff