Avrupa ülkeleri arasında aşılanma oranına bakıldığında en düşük uygulamayı yapan ülkelerin başında gelen Almanya ve Avusturya, koronavirüs vakalarında yaşanan yeni artış dalgasının merkezinde yer almaya başladı.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede aşılama uygulamalarına devam eden bazı Avrupa ülkeleri özellikle hastane ve huzurevlerinde riskli gruplar ile temasta olan tüm sağlık personeline aşı zorunluluğunun getirilmesi için bir çalışma başlattı. Sokağa çıkma yasağını gündemine alan Almanya ve Avusturya'da ise aşı karşıtı halk, kısıtlama kararına karşılık aşı sırasına girmeye başladı.

Almanya'da geçtiğimiz salı günü 436 bin kişinin aşısını olduğunu açıklarken bu kişilerin 300 binine destekleyici doz aşılarının da vurulduğu belirtildi. Son 3 ayın en yüksek aşılama sayısına ulaşılan ülkede aşılama merkezlerinde uzun kuyruklar meydana geldiği görüldü.

Avrupa ülkelerinde aşı karşıtları sıraya girdi

Gözden kaçırmayın

Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar! Watsons Arapça Kataloğuna Tepki Büyüyor! Boykot Başlayınca Geri Adım Attılar!

Aşılanma oranında yaşanan artışlar sonrası bir açıklama yapan Başbakan Kiryakos Miçotakis, koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli silahın aşı olduğunu vurgulayarak Pazartesi gününden itibaren henüz aşısını olmamış yetişkinlerin lokanta, kafeterya, sinema ve tiyatro salonları gibi kapalı alanlara girmelerinin yasaklanacağını bildirdi. Miçotakis, açıklamasında aşısız yetişkin kişilerin kiliselere de Kovid-19 test sonuçlarını ibraz ederek girebileceklerini belirtti.

İş yerleri ile birlikte toplu taşıma araçlarında oluşan yoğunluğun azaltılması için de kamu sektörü ve özel sektörlerde değişim vardiya sisteminin getirileceğini söyleyen Miçotakis, tedbirlere uymayan kişilerin tespiti için de denetimlerin de artırılacağını kaydetti.