Gelinen ekonomik koşullarda ülke vatandaşının zorlandığı ve yoksullukla boğuştuğu artık herkes tarafından yadsınamaz bir gerçek olmuş durumda malumunuz. Bu konuda da yoğun bir alan ziyareti gerçekleştiren Meral Akşener İzmir’de esnaf odası başkanlarıyla bir araya gelmişti. Gittiği bölgelerde dinlediği hayat hikayelerini kürsüye taşıyan Akşener 3 torunu olan babaannenin durumuna özellikle yer verdi.

images-1

”Uzun bir zamandır, şehir şehir, ilçe ilçe sizlerle beraberim. Çok uzun bir zamandır kutuplaşma üzerinden; pis bir dil üzerinden, kişinin kişinin karşısına dikildiği, dükkan sahibinin diğerinden nefret ettiği bir düzenekle siyaset işledi. ‘Şapkamı assam seçilirim’ kavramını siyasete bu dil getirdi. Şu’culuk, bu’culuk üzerinden tariflerin yapıldığı, hizmetin konuşulmadığı bir siyasi atmosfer doğdu. Siyasiler belki rahat. Rahat bozmak üzere yola çıktım” diyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yoksul vatandaşın isteğini anlatırken gözyaşlarına hakim olamadan anlattı.

“Öyle hikayeler var ki. Benim yaşlarımda bir kadın geldi. Dedi ki, ‘Torunum benim yanımda. Oğlu, çocuğun babası bırakıp gitmiş. Bu hanımın ev kendinin. Zamanında kalmış. 1900 lira emekli maaşı alıyor. 3 çocuk, ‘Babaanne ‘Köfte koktu’ demiş. O kadın benden kendine değil, torunlarına köfte istedi” derken hem kendisi ağladı hem de dinleyenleri ağlattı.

meral-aksener-aa-1555029

Konuşmasında “Yüzünüze gözünüze dursun. Aç o insanlar” diyerek sitem eden Meral Akşener bir hikaye daha anlattı.

“75 yaşında bir hanımefendi ’15 gündür yemek yapamadım’ dedi. Et alışverişi yapmış, çoğu babaanne, anneannenin yanında torunlar var. Yüzünüze gözünüze dursun. Aç o insanlar. ‘Kıyma kavurdum, böldüm, yemek ettim’. Kadınlar bilir, yağ kalır altında. ‘Ona da çorba yaptım. Etin tadını unutmuşum’ dedi. Bu hale düşüremeyiz bu ülkeyi. Türkiye bu muhterem. Siz dolarlarla top oynarken, aylar sonra et yiyip kokusunu hatırlayan 75 yaşında bir kadından bahsediyorum. Apartmanında köfte kokusu aldığı için kapı çalan babaanneden bahsediyorum. Ülkenin devlet olma anlayışı açı yedirmek, çıplağı giydirmek üzerinedir. Biz itibardan tasarruf etmeyip 500 milyon dolar uçaklarla gezeceksiniz. Bir genç 86 puanla 92 puanla atanamadım diyecek. 52 puanlı atanacak”

Tüm gazetelerde söylendiği gibi Meral Akşener hem ağladı hem de ağlattı ancak sitemde bulunduğu cümlelerle düşündürdü de.