Eğitim

Siyam ikizleri ÖSYM'nin imkanlarını zorlayacak!

15 Haziran’da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılan 18 yaşındaki siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu ÖSYM’nin imkanlarını zorlayacak gibi duruyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda farklı kitapçıklarla sınava giren ikizler farklı üniversitelerde farklı bölümleri kazandıkları takdirde yaşayacakları zorluklar TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu tarafından masaya yatırıldı.

ÖSYM YAPACAĞINI YAPMIŞ

TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu’nun 18 yaşındaki siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’ne  “İkisinin aynı yerde okuması lazım” talebinde bulunmalarının ardından Meclis tutanaklarına MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan’ın, “İkisinin aynı yerde okuması lazım. Bunu sağlamamız lazım. Bu konuda YÖK bize ne yapabilir? ÖSYM yapacağını yapmış, şimdi YÖK, yerleştirme aşamasında. YÖK Başkanımızı da arayacağım ama şu an için bir öneriniz var mı?” diyerek sormasının ardından YÖK Engelsiz Öğrenci Komisyonu üyesi Prof.Dr. Meltem Yılmaz, “18 Temmuz’da Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonuçları belli oluyor, 19 Temmuz’da bizim Engelli Öğrenci Komisyon toplantımız bu sonuçları değerlendirmek üzere toplanacak, orada değerlendirileceğini ifade etmek istiyorum.” dediği açıklamalar kayıtlara geçti.

EN ADİL EN HHAKANİYETLİ ŞEKİLDE İŞLEME TABİ TUTULACAKLAR

Ayrıca siyam ikizleriyle ilgili olarak sınav öncesinde yetkili kurullarda bu konunun dile getirildiğini aktaran ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Yaşar Özban, “Sonuç olarak siyam ikizleri aynı bünyeyi paylaşan iki farklı kişi ama hukuksal olarak aynı bünyeye sahip olmayan iki farklı kişi. Dolayısıyla ikisini aynı anda sınava tabi tutmanız durumunda neler olabileceği, ikisine farklı farklı kitapçıkları… Kitapçıkların içeriği bütünüyle aynı fakat sadece soruların, şıkların yerleri değişik. Dolayısıyla ikisine aynı kitapçık vererek sınavı yapmanız durumunda ortaya çıkabilecek olan hukuksal sorunlar, hukuk müşavirlerimizin bulunduğu ortamlarda ele alındı. Sonuç olarak ikisine farklı farklı kitapçıkların verilmesi kararına varıldı. Dolayısıyla bu şekilde sınav oldu. Tabii, sınav sonrasında… 18 Temmuz’da sonuçlar açıklanacak. 23-26 Temmuz tarihleri arasında da tercihler yapılacak. Tabii o konuda da YÖK’le koordinasyon içinde ne gerekiyorsa nasıl sizler bu adaylarımızın en adil, en hakkaniyetli şekilde işleme tabi tutulmasını istiyorsanız bizim hem YÖK hem ÖSYM olarak görüşlerimiz de aynı. Adaylar arasından en adil olanı uygulamaya çalışacağız gerekli koordinasyon ilişkileri içinde.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı