Dünya

Sıra İtalya’da Mı? İspanya’dan sonra İtalya’da da Ayrılık Depremleri!

Avrupa’da sular durulmak bilmiyor. Bir süredir Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde meydana gelen iç karışıklıklar ve büyük tartışmalar ardından şimdilerde dalgalar daha da yükselmiş durumda. Bir süredir bağımsızlık referandumu olayları ile anılan ve bağımsızlık kararı ertelenmiş olan Katalonya’nın İspanya’dan ayrılığı Avrupa’yı sallamıştı. İspanya yönetimi ve Katalonya yönetimi arasındaki tartışmalı temaslar devam ederken şimdilerde ise Avrupa’nın bir diğer önemli isminin ayrılıkla başı dertte. İtalya’nın Lombardiya ve Veneto özerk bölgeleri bağımsızlıkları için sandık dedi. Şimdilik yasal açıdan bir bağlayıcılığı bulunmayan bu referandum bir tür danışma uygulaması olarak gerçekleştirilecek. Eğer sandıklardan evet oyu çıkacak olursa bu durumda ilgili özerk bölgeler, İtalya yönetimine karşı bağımsızlık için temasa girişecekler. İtalya’nın finansal açıdan en önemli kolları olan ve Kuzey kesimin zengin bölgeleri olarak görülen Lombardiya ve Veneto her sene Roma’ya 70 milyar Euro vergi ödüyor. Bu yüksek meblağda ödemenin kendi bölgesinde kalmasını talep eden Lombardiya ve Veneto dijital olarak oy verilebilecek bir referandum yapacak.

KUZEY-GÜNEY ÇATIŞMASI

İtalya’nın Kuzeyi’nde bulunan zengin kesimler, ödedikleri yüksek meblağlardaki vergi tutarlarının ülkenin güneyinde yaşayanları tarafından israf edildiğini öne sürüyorlar. Bu nedenle de bu harcamaların ülkeye yayılmasını değil, kendi bölgelerine harcanmasını talep eden Veneto ve Lombardiya sandık açtı. Dijital ortamda gerçekleştirilecek oylama için 24.400 adet tableti seçim merkezlerine gönderen yönetim, Lombardiya için 50 milyon Euro ve Veneto için 40 milyon Euro bedelinde bilg işlem güvenlik uygulamasına gitti.

Genel olarak ekonomik nedenler ile İtalya’dan ayrılmayı talep eden ve İtalya’dan ayrılarak kendi finansal çevresini kurmaya heves salan Veneto ve Lombardiya’ya karşı şimdilik İtalya yönetiminden siyasi bir çıkış gelmezken, Kuzeyliler Güneyliler meselesi gerilime neden oluyor. Ülkenin iki yarısındaki vatandaşlar zıtlaşacak olurlarsa, İspanya-Katalonya meselesine benzer bir olay ile karşılaşabilineceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı