Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken aşılamanın önemi her fırsatta dile geitirliyor. Ülkemizde Biontech ve Sinovac olmak üzere iki farklı aşı yaptırılıyor. Bu süreçte Sinovac aşısının daha geleneksel yöntemlerle üretildiği ve koruyuculuğunun diğer aşıya göre biraz daha az olduğu ifade ediliyor.

SİNOVAC AŞISI OLANLAR RİSK ALTINDA

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son değerlendirmeler sonrasında koronavirüs salgını nedeniyle hastanelik olan yoğun bakımda yatan pek çok hastanın tam aşısızlardan oluştuğunun altı çizildi. Her fırsatta aşı olmanın önemi bir kez daha gündeme taşınıyor.

Sinovac aşısı olanlar için ise korkutan açıklama geldi. Aşının koruyuculuk seviyesinin düşük olduğu belirtilirken 4 ay süreyle korumanın gerçekleştiği ve sonrasında düştüğü iddia ediliyor. Aşıyı yaptırdıktan sonra üzerinden 4 ay geçmiş olan vatandaşlar ise bu süreçte salgına karşı risk grubu içerisinde yer alıyorlar.

SİNOVAC AŞISINDA 3. DOZU YAPTIRMAK ÖNEMLİ

koronavirüs-sinovac-ası

Yapılan araştırmalar sonrasında Sinovac aşısı olup üzerinden 4 ay geçmiş ve 3. hatırlatma dozunu yaptırmamış olan vatandaşları salgına karşı yüzde 40 oranında risk taşıdıkları belirtildi. 2 doz Biontech aşısının koruyuculuk oranının daha fazla olduğu ve bu sebeple tercih sebebinin daha fazla olduğunun altı çizilmiş oldu.

Aşılama oranlarının yükselmesi için çalışmalar devam ederken, yoğun bakımda yatan ve durumu kritik olan hastaların büyük bir kısmının aşısız olduğu ifade edildi.