Salgın sürecinde aşılamanın devam ettiği biliniyor. Salgında toplumsal bağışıklığın tamamlanması için sonbahar aylarına kadar toplumun en az yüzde 70'lik kısmının aşılanması bekleniyor. Normalleşme dönemi ile birlikte yeniden salgının artışa geçebileceği endişesi gündeme gelirken yurtdışından salgın hakkında yeni mutasyonlar ve varyantlar gelmeye başladı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama süreci hakkında yeni bir açıklama yapıldı. 50 yaş üzeri vatandaşların risk grubunda olmaları nedeniyle üçüncü doz aşı olmaları için yeni bir hak tanındı. Bu açıklamanın ardından 3. doz aşı için hangi aşıyı olmaları konusunda bazı uyarılar yapıldı. 

İKİ DOZ SİNOVAC'TAN SONRA BİONTECH OLUNMALI MI?

Gündemde konu hakkında yeni tartışmalar ortaya çıkmaya başladı. İki doz aşı hakkında Sinovac'tan yana kullananlar 3. doz aşısını bu sefer değiştirerek Biontech'ten yana kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyorlar. 

Sinovac aşısı olanların 2. dozdan sonra hatırlatma dozu adı altında 3. dozu da olmaları ve böylece koruyuculuk oranlarının yükselmesi bekleniyor. Özellikle tehlikeli olan delta veryantı hakkında 3. dozun gerekli olabileceği belirlendi. 3. doz aşı olacaklara sistem üzerinden tercih hakkı da sunuluyor. Yeniden Sinovac aşısı olmak yerine Biontech aşısının da tercih edilebileceği belirlendi. 

KİMLER 3. DOZ AŞI OLABİLİR?

17

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklama sonrasında 50 yaş üzerinde olan vatandaşların Sinovac aşısı olmuş olmaları halinde 3. doz aşıyı hatırlatma dozu olarak olmaları öneriliyor. 2 doz Biontech aşısı olanların ortalama olarak bir yıl boyunca aşı olmalarına gerek duyulmuyor. Ancak Sinovac aşısının koruyuculuk oranının daha düşük olmasından dolayı 2. dozdan 3 ay sonra hatırlatma dozu olunması gerektiğinin altı çizildi.