Son aylarda artan döviz ve girdi maliyetleri özellikle temel gıda ürünlerinin etiket fiyatlarına yansımaya devam ediyor. 

Simit 3.5 TL oldu

Özellikle un fiyatlarına gelen büyük zamlar karşısında fırıncılar daha fazla dayanamayıp, ekmeğin fiyatına zam yapmıştı. Ancak maliyet artmaya devam ederken, yeni bir zam beklentiside şimdiden oluştu. Kısa süre önce 2.5 TL'ye çıkan ekmek fiyatlarında yeni zam baskısı sürerken, 100 gram simit yüzde 30 zamlandı ve 3.5 TL oldu.

Konuyla ilgili olarak konuşan İstanbul Un-İş Esnaf Sanaatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir,esnafın mevcut şartlarla en fazla 5 ay daha dayanabileceğini, unun fabrika çıkış fiyatının şu anda 448 TL olduğunu söyleyen Özdemir, sadece simit değil pogaça gibi pastane ürünlerine de zam geldiğini sözlerine ekledi.

Simit ve pastane ürünleri zamlandı!

Ekmeğe gelen zam talebi karşılamıyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise ekmekte de esnafın talebinin karşılanmadığını söyledi ve zam taleplerini tekrarladı. Geçen ay alınan kararla 230 gram ekmeğin 2.50 TL'ye satıldığını hatırlatan Balcı, "Ekmeğin kilosu şu an 12 TL civarında, ama esnafı kurtarması için 14 TL olmalı" dedi.