Koronavirüs salgınında her geçen gün yeni varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son günlerde tüm dünyada etkili olan ve hızlı yayılması nedeniyle bakan sayılarının artmasına sebep olan omicron varyantı konuşulurken Şimdi yeni bir var yan daha gündeme geldi. Yeni mutasyon çifte varyantı olarak açıklandı. Yani bu var yanımda harita ve omicron varyantı özelliklerini taşıyor. Yeni mutasyonun iki varyantın birleşiminden oluşması nedeniyle daha güçlü olduğu iddia ediliyor. Peki Delmicron varyantı nedir? Delmicron varyantı nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

DELMİCRON VARYANTI NEDİR?

Covid-19 mutasyona uğramaya devam ediyor.bu daha önce açıklanan Alfa Beta Gama ve diğer varyantlar gibi yeni bir marianto olarak da Delmicron varyantı açıklandı. Ancak bu defa mutasyon diğerlerinden biraz daha farklı. Yeni varyant salgın da bilinen iki varyantın birleşiminden oluşuyor. Delta ve Omicron'un birleşiminden Oluşması nedeniyle ortaya çıkan yeni varyanta Delmikron adı verildi.

Tespit edilen en güçlü varyantlar dan olan Delta varyantı Nisan ayının ortasından Haziran ortasına kadar etkili olmuştu. Delta varyantı nedeniyle dünya genelinde milyonlarca vaka tespit edilmişti. Özellikle Delta varyantının hastalarda ciddi semptomlara neden olduğu ve hastaneye yatış a sebep olduğu açıklanmıştı.

Son tespit edilen varyant olan omicron ise Güney Afrika'da ilk kez ortaya çıktı. Omicron varyantının bulaşıcılığını hızlı olduğu ancak Delta varyanıtına göre daha hafif semptomlar gösterdiği bildirilmişti.

simdi-de-cifte-varyant-cikti-delmicron-varyanti-nedir-delmicron-varyanti-nasil-bulasir

DELMİCRON VARYANTI NASIL BULAŞIR?

Delta ve Omicron varyantlarının birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan Delmicron varyantı, Henüz yeni bir varyantı olduğu için çok fazla araştırma yok. Ancak bu varyantın iki varyantın birleşimi sonucunda ortaya çıkması nedeniyle daha bulaşıcı ve şiddetli semt onlara sahip olduğu tahmin ediliyor. Uzmanların yeni koronavirüs varyantı ile ilgili araştırmaları hala devam ediyor. Bulaşma yöntemleri ise bugüne kadar çıkan tüm varyantlarla aynı. O nedenle uzmanlar maske ve mesafe kuralının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

DELMİCRON VARYANTI BELİRTİLERİ

Delmicron varyantı belirtileri konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak Delta ve Omicron varyantı özelliklerini taşıması nedeniyle şu belirtilerin görülebileceği tahmin ediliyor;

Yüksek ateş,

Boğaz ağrısı,

Tat veya koku alma duyusunda değişiklik,

Kalıcı öksürük,

Baş ağrısı,

Burun akıntısı.