Zamanında “Yerli ve milli” sloganları ile önce Berat Albayrak'ın arkadaşı Halil İbrahim Danışmaz'a, ardından da şehir hastanelerini işleten CCN Grup'a devredilen içki ve sigara bandrollerine yıl başında yeni bir zam daha geleceği açıklandı.

Bandrol üretim yetkisi geçtiğimiz sene ihale bile düzenlenmeden Danışmaz'ın şirketi DNS'ye devredildikten hemen sonra bandrol fiyatlarına yüzde 100 ila yüzde 400 oranlarında zam yapılmış ve dolayısı ile firmaya büyük miktarda kaynak aktarılmıştı.

sigara-ve-alkol-bagimliligi-1

Devirden hemen sonra ise 2021 yılı başında bandrole yüzde 25 zam daha yapıldı. Darphane ve Damga Matbaasının 2022 yılı başından itibaren ise bandrol fiyatlarına bu sefer yüzde 40 ile yüzde 50 oranında zam yapılacağı öğrenildi.

“Yerli ve milli” sloganları ile sürdürülen zam sağanağı nedeniyle bandrolün üretim maliyeti içindeki payının 6 kat arttığı ve bunun yeni bandrol zammının sigara fiyatlarında 1 lira civarında bir zamma neden olacağı konuşulmaya başlandı. Buna istinaden yüzde 40'lık yeni bir zam durumunda 20 milyon dolarlık maliyet oluşacağı belirtildi.

10alkol_16_9_1607563944-670x371

İçki ve sigaranın maktu ÖTV tutarları her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında artırılıyordu ve iktidar geçen Temmuz ayında oluşan yüzde 22.04'lük zammı enflasyonla sebebi ile uygulayamamıştı. Gelinen noktada sonuç itibari ile  6 aylık Yİ-ÜFE'nin (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) yüzde 28 olması ve zammın yansıtılması durumunda sigaralara 1 ila 2 TL arası ÖTV zammı yapılması zorunlu hale gelecek.