Tütün ve tütün mamülleri gibi zararlı alışkanlıklarla ilgili radikal bir karara imza atan Yeni Zelanda hükümeti, daha sağlıklı gelecek nesiller için sigara satın alınma durumunu yasaklamayı planlıyor.

Wellington yönetimi tarafından alınan bir karara göre, 14 yaş ve daha aştı tüm bireylerin tütün ve tütün mamülleri satın almasına yasalar kapsamında izin verilmeyecek. Söz konusu planlamaya ilişkin bir açıklama yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Ayesha Verrall, daha sağlıklı bir gelecek ve dumansız bir Yeni Zelandalı neslini ortaya çıkarmak istediklerini belirterek, bu kararın Yeni Zelanda halkı için tarihi bir karar olacağını söyledi.

sigara satışı yasaklanıyor

'Dumansız 2025' adı altında çıkarılacak olan eylem planının detaylarını açıklayan Verrall, yaşı büyük insanların düşük nikotin içeren tütün ürünlerini satın alabileceklerini ve daha tütün ürünü satan dükkanların da mümkün olduğu kadar aza indirileceğini kaydetti. Genç nüfusun sigaraya başlamamasını sağlamak istediklerini söyleyen Verrall, bu eylem planıyla onlara tütün ürünleri satmayı yada tedariğini sağlamayı suç haline getirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Kanunun yürürlüğe girmesi sonrasında 14 yaş ve daha küçük bireylerin asla yasal olarak tütün satın alamayacaklarını vurgulayan Sağlık Bakanı Yardımcısı Verrall, hedefe ulaşabilmek için de daha fazlasını, daha hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti.