İkinci el otomobil pazarında ciddi bir yükseliş yaşanmaya başladı. Otomotiv sektörü yetkilileri tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında pandemi döneminde meydana gelen sektör daralmasını gündeme getiriyor. İkinci el otomobil pazarı pandemi döneminde ciddi sorunlar yaşamıştı. Temmuz ayından itibaren ikinci el araç pazarında da normalleşme sürecinin başlaması bekleniyor. 

6-3

Sektör bazlı değerlendirmelerde Mayıs ayı içerisinde ikinci el araç pazarının yüzde 20.8 oranında bir gerileme yaşadığı belirlendi. Yılın ilk beş aylık dönemine bakıldığı zaman ise yüzde 24.8 oranında bir kayıp yaşandığı belirlendi. Aynı etkinin hafif ticari araç pazarında da yaşandığı belirlendi. 

Sıfır otomobil satışlarında artan fiyatlar nedeniyle ciddi bir düşüş yaşandığı öğrenildi. İkinci el araç pazarında yaşanan daralma aynı zamanda fiyatları da olumsuz etkiledi. 

ARAÇ ALIM SATIM İÇİN BEKLEYENLER HAREKETE GEÇECEK

Aşılama çalışmalarının devam etmesi ile birlikte normalleşme çalışmaları daha hızlı bir şekilde gelişmeye başladı. İlerleyen günlerde araç alma sürecinin gelen taleple birlikte artması bekleniyor. Pek çok alıcı araç alımı için genellikle yaz aylarını bekliyordu. 

Normalleşme ile birlikte otomotiv fabrikaları da harekete geçti. Üretime yaşanan kısıtlamalar ve aksamalar ortadan kalkmış oldu. Ancak şimdilerde çip tedarik sorunu gündeme geldi. Yeniden sıfır araç üretimi konusunda bazı sorunların yaşanabileceği konusunda endişeler ortaya çıkmaya başladı. Vergi ve gelen döviz kuru kaynaklı zamlar sonrasında sıfır otomobil satışları için sürecin daha yavaş ilerlemesi bekleniyor. 

ARAÇLAR İÇİN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

Araç piyasasının canlanması için birtakım desteklerin gelmesi gerektiini düşünen sektör yetkilileri bankalarda taşıt kredileri için faiz indirimini gelmesini bekliyor. Kura dayalı olarak araç maliyetlerinin de arttığı ve ekonomik sıkıntının sektör için başladığı belirlendi. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşın alım gücünü düştüğüne dikkat çekildi. Artan maliyetler nedeniyle daralan sektör yeni bir faiz indirimi ile destek beklediğini duyurdu.