Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken yeni bir açıklamada bulundu. Pandemi dönemi tüm ülke için ekonomik bir belirsizlik ve kayıp içerisind egeçerken bu süreçten en çok etkilenen kesimin ise esnaf ve sanatkarlar olduğunun altını çizdi. Pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle pek çok esnaf uzun süre kepenk kapatmak durumunda kaldı. Bu süreçten çıkamayanlar olduğu gibi çıkanların ise yaralı oldukları belirlendi. 

Yeni dönemde normalleşme esnafı olumlu etkilese de pandemi döneminin izlerini silemedi. Pek çok esnaf vergi ve prim borçlarını yapılandırmasına rağmen ödeyemedi. Bu durumda acil nakit ihtiyacı bulunan esnaf ve sanatkarların bankaların faiz oranları nedeniyle elleri boş döndüğü belirlendi. 

ESNAF SIFIR FAİZLİ 6 AY ÖDEMESİZ KREDİ İSTİYOR!

6-15

TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan yazılı bir açıklama sonrasında esnafın yeniden ekonomiye kazandırılması için devlet desteklerinin şart olduğu belirlendi. Esnaf ve sanatkarları maddi açıdan rahatlatmak için tamamen faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz bir kredi taleplerinin olduğu belirtildi. 

Vatandaşın tüm borçlarından kurtulması için özellikle ilk altı ay geri ödemeiz can suyu kredisinin tüm esnafı yeniden ayağa kaldırmak ve eski günlerine döndürmek için tek yol olduğu belirtildi. Can suyu kredisi adı altında daha önce faizsiz ve kolay ödeme yöntemlerinin bulunduğu kredi imkanlarının sunulması nedeniyle yeniden aynı şekilde hareket edilebileceği düşünülüyor. 

CAN SUYU KREDİSİNİ KİMLER ALABİLİR?

Bendevi Palandöken yaptığı açıklamalarda daha önce 13 sene öncesinde esnafı ve sanatkarları desteklemek için can suyu kredisinin verildiğini ifade etmişti. Bunun üzerine yeniden verilmesi mümkün olan krediyi pandemide etkilenmiş tüm esnaf ve sanatkarların alabileceği ifade edildi. Şimdi esnafların gözü hükümetten gelecek müjdeli bir habere çevrilmiş durumda.