Gündem

Sıcak Haber; Asgari Ücretli Çalışana 825 Lira Zam Müjdesi Geldi!

2023 Yılı Zam Oranları
2023 yılı zam oranları şimdiden belirlenmeye başlandı. 2023 yılı Ocak ayı zam miktarı için güncel ekonomi durumuna göre oluşturulması gerekir.
2023 yılı zam oranları yavaş yavaş net olmaya başladı. Hazine ve maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılı için maaşlara yansıtılan zamların netleşmesi gerekir. Bakanlık bu tarz konulara çeşitli incelemelerde bulunmaktadır. Özelliklede son dönemlerde insanlar için maaşlarına yansıtılacak olan zam miktarları ön planda yer alır.
Yapılan açıklamalara göre önümüzdeki zam oranları yüzde 15’lerde yer alıyor. Son dönemlerde dünya genelinde yaşanılan ekonomik kriz; tüm dünya üzerinde etkili olmuştur. Yaşanılan bu durum ekonomik olarak alım güçlerinin düşmesini sağlamıştır. 2013 yılı için yapılan zam oranları ile alım gücünün düşmesi engellenmeye çalışılmıştır. Güncel ekonomiye dair yapılan araştırmalarda her dönem için alım gücü dikkate alınır.
2023 Yılı Ocak Ayı Zam Miktarı
Yıl sonuna doğru önümüzde ki yıl için net zam miktarı merak edilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılı ocak ayı zam miktarı en az 825 lira olarak belirlenmiştir. Günümüzde net asgari ücret 5.500 TL’dir. 2023 yılı için en az zam miktarı da yine asgari ücrete göre uygulanacaktır. Özel sektörde pek çok kişi asgari ücret ile çalışmaktadır. Bu yüzden de genel olarak asgari ücretin zam miktarı yıl sonlarına doğru gündem de olmaktadır.
Son yıllarda maaşlara yansıtan zam enflasyon durumlarına göre daha sık yapılmaktadır. Genel olarak yıl başlarında oluşturulan zamlar; günümüzde yılda birkaç kez yapılmasını gerektirmektedir. Bu yüzden de bu yıl asgari ücrete hem yıl başında hem de temmuz ayında zam yapıldı.
2023 Yılı Maaşları Ne Kadar Olacak?
Günümüz koşullarında herkesin maaşı farklı yapıdadır. Bu yüzden de zam oranları belli oldur ama genel net bir maaş belirtilemez. Fakat günümüzde en az uygulan zam miktarının maaşlarının yüzde 15’i olması gerekir. İşveren dilerse yüzde 15 üstünde de zam yapabilir. Günümüzde 2023 yılı en az maaşı altı bin üçyüz civarlarında olacaktır. Farklı meslek türlerine göre de bu rakamlarda artışlar yaşanır.