Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) borç yapılandırma işlemi yapılması sonrası ilk taksit ödemeleri 30 Kasım 2021’e kadar yapılacak. İkinci taksit ödemesi için ise son gün 31 Aralık 2021..

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 1 milyon 190 bin kişi, toplam da 61 milyar liralık yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvuruda bulundu. Yapılandırılmaya alınan başvuruların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım'a kadar yapılması değerlendirilirken ikinci taksitte son ödeme tarihi 31 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Vergi ve bazı borçlarla ilgili yapılandırma işlemleri için düzenlemeler içeren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu'na yapılan başvurular 30 Eylül tarihinde sona erdirildi. Bu kapsamda Nisan 2021 yılın ve öncesinde olan dönemlere ait kesinleşmiş olan  Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, SGK sigorta primleri ve işsizlik sigorta primlerinin yanı sıra gelir ve aylıklardan doğmuş olan alacaklar, ve idari para cezaları ve 4b (Bağ-Kur) sigortalısı olan ve durdurulan hizmet süresindeki ihya alacakları yapılandırma işlemine alındı.

sgk borç yapılandırma

Gözden kaçırmayın

Zekeriya Beyaz Kimdir? Öldü Mü? Neden Öldü? Ne Hastasıydı? Hastalığı Neydi? Serveti Ne Kadar? Evli Miydi? Zekeriya Beyaz Kimdir? Öldü Mü? Neden Öldü? Ne Hastasıydı? Hastalığı Neydi? Serveti Ne Kadar? Evli Miydi?

Yeni düzenlemeleri içeren kanundan faydalanmak isteyen vatandaşlar ve kurumlar ise yaptıkları başvurularla önemli miktarda SGK alacağını yapılandırıldı. 1 milyon 190 bin kişinin toplamda yaptığı 61 milyar liralık borcun bazılarının peşin ödemeleri de sağlanırken devlete toplamda 1 milyar 620 milyon liralık tahsilat gerçekleştirildi.

YAPILANDIRAMADA İLK TAKSİT ÖDEMESİ 30 KASIM

Yapılandırmaya alınan borçların ilk taksit ödemelerinin ise 30 Kasım'a kadar yapılabileceği bilgisi paylaşılırken ikinci taksitler için son ödeme tarihinin 31 Aralık olduğu bildirildi. Vatandaşların ve kurumların yapılandırma avantajlarının bozulmaması için ilk iki taksitlerini zamanında ödemeleri gerekiyor.