SGK Yapılandırma Sorgulaması Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

SGK borçlarının düzenlenmesi, borçluların daha kolay ödeme yapabilmesi adına ciddi bir avantaj olup dikkat edilmesi gereken bir husustur. Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta borçlarını tahsil edebilmek suretiyle borçlular için ödeme planları oluşturmaktadır

SGK Yapılandırma Sorgulaması Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?
10 Haziran 2020 - 16:46

SGK yapılandırması yapıldıktan sonra e-devlet üzerinden sorgulatabilir ve ödemeler SGK’ nın anlaşmalı olduğu herhangi bir bankadan kolayca ödenebilir. İşverenlerin borç bilgisi ise Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinden sorgulatılmaktadır.

İşverenlerin borç bilgilerini sorgulatabilmeleri için tabi oldukları SGK birimine başvuru yaparak şifre almaları gerekmektedir. TC Kimlik No ve alınan şifre girilerek sigorta borcu sorgulatılır. SGK’ nın resmi sitesinde e- borcu yoktur uygulaması da mevcuttur bu uygulama üzerinden ihale veya çeşitli ticari gereklilikte borcu yoktur yazısı alınabilir.

SGK Yapılandırma ve Finansal Bilgiler

SGK yapılandırması hususunda faiz oranları ve vadeler borçlu sigortalılar için ödemelerini düzenli hale getirmek adına önem arz etmektedir. Devlet tarafından belirlenen yapılandırma tarihleri yıl içerisinde ve yıldan yıla değişkenlik göstermektedir. En fazla 18 ay vade ve sabit %22 olan tecil faiz oranı borçlunun sunduğu zor durum belgeleri ile %1,1 - %16,5 arasında bir orana da çekilebilmektedir. İşverenler de SGK borçlarını yapılandırırken aynı faiz oranlarından yararlanıyor. İşverenin sigorta borcu 500.000 TL’den az ise SGK herhangi bir teminat talep etmemektedir. 500.000 TL’ den fazla olan borçlarda borcun %25’ i SGK tarafından güvence olarak talep ediliyor ve vadesi 5 yıl olarak tanımlanıyor. Bunun yanında işverenlerin borçlarını ödeyememeleri ve yılda ikiden fazla taksit geciktirmeleri durumunda teşvik priminden yararlanamama söz konusu da vuku buluyor. Gecikme faizi oranı ise bütün borçlular için %2 oranında belirlenmiştir. SGK yapılandırması yapılırken peşin ödeme talebinde bulunanlar ve bunu yerine getiren sigortalılar, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ–ÜFE) tarafından anaparaya eklenen gecikme faizi ve oranların %90’ nından muaf sayılmaktadır.

SGK Yapılandırmasının Bozulma Durumları

SGK borç yapılandırmasının bozulma halleri önceden araştırılır bilinirse bu durumla karşılaşmamak adına doğru adım atılmış olur. Sigorta borçlarını yapılandırmak isteyen ve ödeme planı oluşturmak isteyen borçluların;

• İlk iki taksiti ödenmemesi yahut ödeme tutarından az miktarda ödeme yapılması.

• Ödeme planın süresi gereğince bir yıl içerisinde iki taksitin ödenmemesi veya iki taksitin eksik ödenmesi. Bu durumda zor durum halleri istisnası mevcuttur. Eğer zor durum halinizi belgeleyebiliyorsanız hakkınız kaybetmemiş olursunuz.

Bu tür durumlarda sigorta borcu yapılandırma hakkı kaybedilmiş olur.

SGK Yapılandırması Bozulan Borçlular

SGK yapılandırması bozulan sigortalılar yani yapılandırma kurallarına uymayan borçlular, ödenmeyen veya eksik miktarda ödenen taksitlerin toplamını ödeyerek yapılandırma planına devam edebilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki SGK’ nın belirlediği son ödeme günü geçmeden ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gecikme borçları ile birlikte ödenecek taksit ücretleri artmakta ve borçluyu daha zor duruma sokmaktadır. SGK borç yapılandırmasıyla ile ilgili olan 7143 sayılı Kanun kapsamında gecikmiş borçlar ve yerine getirilmemiş ödeme hükümleri için yeniden başvuru şartı yoktur. Kendi sigorta primini yatıran ve borçlanan şahıslar için ise yeniden başvuru şartı bulunmaktadır.

SGK Yapılandırması Başvuru Yolları

SGK düzenlenmesi başvuru kanalları; işverenler, 4/A ‘ya (SSK) ve 4/B’ ye (BAĞ - KUR) tabi olanlar için farklılık göstermektedir. İşverenler yapılandırma formu doldurarak bağlı oldukları SGK birimine başvuruda bulunabilir ya da SGK’ nın internet uygulamalarından e-bildirge şifresi girilerek online şekilde yapabilirler. SSK’ya bağlı sigortalılar ise SGK yapılandırmasını bağlı oldukları birime başvuru formuyla ve e-devlet üzerinden interaktif vergi dairesi adresinden online yapabilirler. BAĞ – KUR’ a (4/B’ ye) tabi olanlar için ise online ödeme imkanı yoktur başvuru bireysel olarak bağlı olunan SGK birimine gidilerek yapılmaktadır.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum