SGK Tarafından Yaşa Takılanlar ve Prim Gününü Tamamlayamayanlara Müjdeli Haber Geldi!

Çalışma hayatını devam ettiren birçok vatandaş emekli hayali kurmaya devam etmektedir. Hal böyle olunca da emekli olabilmek için bir takım araştırmalarını aralıksız şekilde sürdürmektedir.

Birçok vatandaşı yakından ilgilendiren devlet tarafından da onaylanan tam 10 farklı yöntem sizlerle…

Doğum Borçlanması

Doğum yapma sonrasındaki 2 yıllık süreç içerisinde mevcut işinden ayrı kalarak prim ödemesini yapamayan kadınlar için doğum borçlanması yapılabilmektedir. Böylelikle toplu şekilde kadın çalışanlar prim ödemelerini yapabilmektedir. Söz konusu sistem ile birlikte 6 yıla kadar erken emekli olmak açısından şans yakalanmaktadır.

Yıpranma Payı

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışmasından dolayı hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yıpranmış olan vatandaşların 5 yıla kadar emekli olabilmektedir. Zorlu bir işte çalışma hayatını devam ettiren vatandaşlar için devlet tarafından ilave prim hakkı tanınmaktadır.

Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması tamamen erkeklere yönelik tanınan bir haktır. Askerlik öncesinde prim ödeme süreçleri başlamış olan ve sonrasında askerlik sürecinde bulunan vatandaşların prim ödemesini yapabilmesine yönelik bir borçlanma sistemidir. Böylelikle her erkek birey geriye dönük askerlik borçlanmasını yapabilmektedir.

sgk-tarafindan-yasa-takilanlar-ve-prim-gununu-tamamlayamayanlara-mujdeli-haber-geldi1

Engelli Çocuk Sahibi Olanlar

Söz konusu avantaj çalışma hayatını devam ettiren kadın vatandaşlara tanınmaktadır. Bakıma muhtaç düzeyde bir evlat sahibi olan kadınların mevcut prim günleri 1 yerine 1.25 gün olarak hesaplanmaktadır. Böylelikle erken emekli olabilme şansını elde etmektedir.

Malulen Emeklilik

Çalışma hayatında yaralanmış ya da ciddi bir hastalığı atlatmış olan vatandaşların geçmişe dönük 10 yıllık bir sigorta primleri yatırılmış ise, malulen emekli olabilme şansını elde edebilmektedir. Yaşanan zedelenmenin ardından erken emeklilik fırsatını yakalayabilmektedir.

Tutukluluk Hakkı

Sigortalı bir şekilde çalışma hayatına devam ederken, işlemiş olduğu suçtan ötürü tutukluluk halini yaşaması halinde ceza evindeki geçirilmiş mevcut sürenin hesaplanması ile devlete karşı prim ödenebilmektedir.

Adaylık Hakkı

Devlet memuru olarak çalışma hayatına devam eden her vatandaş yerel seçimlerde aday olabilmek adına işinden istifa etme hakkına sahiptir. İstifanın ardından adaylığında başarısız olan vatandaşlar memurluk hayatına tekrar dönüş yapabilmektedir. işinden ayrı şekilde kalınan sürenin prim borcu toplu şekilde yapılabilmektedir.