Kamu Haberleri

SGK İdari Para Cezaları Nelerdir, Nasıl İndirim Alınır, Ödenmezse Ne Olur?

Sosyal Güvenlik Denetmenleri ve Sosyal Güvenlik Müfettişleri tarafından tespit edilen durumlar için ceza kesilmektedir. SGK idari para cezaları 5510 sayılı kanunun 102. maddesinde ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Cezanın tanımlanabilmesi için ise ceza verilmesine dair bir durum olduğunu tespit eden denetmenlerin raporlarında ilgili kanundaki hangi maddenin ihlal edildiğini belirtmesi gereklidir. Hazırlanan raporlar ünitelere gönderilmektedir ve sonrasında haberdar olması için ceza sahibine tebligat gönderilmektedir. İdari para cezalarının tutarları brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplandığı için tutarlar yıllara göre değişiklik göstermektedir.

2019 SGK Para Cezaları Nelerdir?

2019 yılındaki SGK para cezaları şunlardır:

 • İşe giriş bilgilerini ve genel sağlık sigortası bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç iletenlere 2.558,40 TL idari para cezası uygulanmaktadır.
 • Mahkemeye intikal etmiş olan işe giriş bildirgesinin yapılmaması durumlarında uygulanan idari para cezası 5.116,80 TL’dir.
 • Eğer bir çalışanın işe giriş bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmadığı bir yıl içerisinde 2 kere tespit edilir ise; 12.792 TL idari para cezası kesilmektedir.
 • Bilanço esaslarına göre defter tutmak zorunda olan kamu idareleri çalışanları için verilecek ceza 7.675 TL olmaktadır. Diğer defterleri tutmakla görevli olanlar için ise 5.116 TL ceza uygulanmaktadır.
 • Denetimi engelleme fiili için engelleyene dönemin 5 asgari ücreti kadar tutar ceza kesilmektedir. Engellemenin cebir ile yapılması durumunda ise bu tutar 10 asgari ücrete kadar çıkmaktadır.
 • Eksik işçilik bildirimi için 2 asgari ücret tutarı talep edilmektedir.
 • Aylık prim ve hizmet belgesi vermeme durumları için kesilen ceza ise dönemin asgari ücretinin yarısını geçememektedir.

SGK Para Cezalarında Nasıl İndirim Alınmaktadır?

SGK para cezalarında indirim alınabilmesi için cezalar için verilen ödeme süresinin geçirilmemesi gereklidir. İşverene idari para cezası tebliğ edildikten sonra 15 günlük bir borç ödeme süresi bulunmaktadır ve bu sürenin geçirilmesi durumunda ceza indirimli olarak ödenememektedir. Ancak cezanın zamanında ödenmesi durumunda, borcun dörtte biri kadar bir indirim yapılmaktadır. SGK ceza indirimleri şunlardır:

 • 15 gün içerisinde yapılan indirimlere %25 oranında peşin ödeme indirimi adı ile indirim tanımlanmaktadır.
 • 15 günü geçirdikten sonraki 30 gün içerisinde idari para cezası ödemesini gerçekleştirecek olanlar eğer bütün gereklilikleri yerine getirir iseler %75 oranında cezaları silinmektedir.

SGK İdari Para Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK idari para cezası sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Bu şekilde giriş yapabilmek için e-devlet sistemine kayıtlı olunması gereklidir. E-devlet sistemine kayıt olma işlemini yapabilmek için ise herhangi bir PTT şubesine kimlik belgesi ile gidilip, e-devlet şifresi talep edilmelidir. Yurt dışında bulunulan sürede ise elçiliklerden veya konsolosluklardan temin edilebilmektedir. E-devlet şifresi edinildikten sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığının altında borçların listelendiği bir seçenek bulunmaktadır ve o seçilmelidir.
 • Açılan sayfada SGK borçları ile ilgili bilgilere ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca bu işlemin herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek de yapılması mümkündür.

SGK İdari Para Cezası Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

SGK idari para cezası ödemesinin yapılabilmesi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bir bankaya veya PTT şubesine kimlik belgesi ile beraber gidilmesi gereklidir. İşlem yapmak için sıra numarası alınmalıdır ve işlem sırası geldiğinde banka görevlisine SGK idari para cezası ödemesi yapmak istendiği söylenmelidir. Banka görevlisi bu işlemin yapılabilmesi için 26 haneli sicil numarasını talep etmektedir. Kredi kartı ile veya nakit ödeme kabul etmektedir. Ayrıca SGK’nın web sitesi üzerinden ödeme yapılabilmesi de mümkündür. O zaman sicil numarasının yanı sıra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi de gerekli olmaktadır.

SGK İdari Para Cezası Ödenirken Ekranda Borç Görünmez İse Ne Yapılmalıdır?

SGK idari para cezası ödenirken ekranda borç görünmez ise yapılması gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle bazı durumlarda banka görevlisinin ekranda borcu görememesi durumu yaşanabilmektedir. Bu durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden mosip ödemeleri menüsüne giriş yapılması gereklidir.
 • Ardından 4A İşveren Ödemeleri butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada İşveren IPC Ödemeleri seçeneği bulunmalıdır ve buna tıklanmalıdır.
 • 26 haneli sicil numarası istenmektedir ve numaranın girilmesi gereklidir.
 • Sicil numarası ile birlikte idari para cezası sorgulaması yapılmaktadır ve borç tutarı ekranda çıkmaktadır.
 • Borç ekrana düşmediği sürece idari para cezası ödemeleri yapılamamaktadır. Dolayısı ile borcun gözükmediği durumlarda bu adımların uygulanması gereklidir. T.C. kimlik numarası veya başka numaralar ile bu işlem yapılamamaktadır. Dolayısı ile iş veren sicil numarasını bilmelidir. İdari para cezalarının ödemesi yapılırken taksitlendirme yapmak mümkün değildir.

SGK İdari Para Cezası Ödemeleri Yapılabilecek Bankalar Hangileridir?

SGK idari para cezası ödemeleri yapılabilecek bankalar şunlardır:

 • PTT üzerinden SGK idari para cezası ödenebilmektedir.
 • Ziraat Bankası idari para cezası ödemelerini kabul etmektedir.
 • İdari para cezası ödemeleri Halk Bankası’na yapılabilmektedir.
 • Vakıf Bankası’na idari para cezası ödemesi yapılabilmektedir.
 • Türkiye İş Bankası’na ödeme yapılabilmektedir.
 • Garanti Bankası idari para cezası ödemesi yapılabilecek bankalar arasındadır.
 • Yapı ve Kredi Bankası’na idari para cezası ödemesi yapılabilmektedir.
 • Denizbank idari para cezası ödemesi kabul etmektedir.

SGK İdari Para Cezası Ödenmez İse Ne Olmaktadır?

SGK idari para cezası ödenmez ise; borçluya borcunu 15 gün içerisinde ödemesi gerektiği tebliğ edilmektedir. Bu süre içerisinde borçlu eğer borcunu ödemiş ama sistemde ödenmemiş gözüküyor ise veya borcu ile ilgili bir yanlışlık var ise itiraz edebilmektedir. Ancak itiraz etmemesi ve ayrıca ödeme de yapmaması durumunda, 15 günün dolması ile birlikte icra takibi başlatılmaktadır. Ayrıca borçludan mal bildiriminde bulunması talep edilmektedir. Mal bildiriminde bulunmaması durumunda hapisle tazyik olunmaktadır. Süre olarak ise maksimum 3 ay süre belirlenmektedir. İcra takibi başlatıldıktan sonra idari para cezasının indirimli ödenebilmesi mümkün olmamaktadır. Borca gecikme zammı ve faiz de eklenmektedir. Uygulanacak olan gecikme cezası ilk 3 ay için %2 olarak belirlenmiştir. Ödeme süresinin bittiği tarih baz alınarak hesaplama yapılmaktadır.

İcraya İntikal Eden İdari Para Cezasının Ödemesi Nasıl Yapılmaktadır?

İcraya intikal eden idari para cezasının ödemesi yapılırken, idari para cezası ödemesi yapılan menüden yapılmamaktadır. İcraya intikal etmiş olan ödemelerin yapılabilmesi için ayrı bir menü bulunmaktadır. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan bankalardan ödeme yapabilmek mümkündür. Ayrıca SGK idari para cezasını kredi kartı ile de ödeyebilmek mümkündür. Bunun için https://www.sgk.gov.tr adresine girilmelidir. Sayfanın üst köşesinde bulunan E-SGK butonuna tıklanmalıdır. Giriş yapılmalıdır ve sonrasında prim ödeme kısmından kredi kartı bilgileri girerek ödeme işlemi tamamlanabilmektedir. Bu işlem için herhangi bir gün veya saat kısıtlaması yoktur. E-SGK üzerinden 7/24 yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı