SGK Bu Hastaları Erken Emekli Ediyor! Erken Emeklilik Kolaylığı Tanınan Hastalıklar!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilik sistemine göre bazı hastalıkları bulunan çalışanlar erken emekli olabiliyorlar. Erken amekli olmak isteyen vatandaşlar bu konuda araştırma yapıyorlar. Bazı hastalıklara sahip vatandaşlar ise hem çalışıp hem de sağlık sorunları ile uğraşmak yerine emekli olup sağlık problemlerini asgari düzeye indirmeyi amaçlıyorlar. Peki hangi hastalıklar erken emeklilik sebebi sayılıyor? Hangi hastalığa sahip vatandaşlara erken emeklilik kolaylığı sağlanıyor? SGK'nın erken emeklilik şartları nelerdir? Erken emeklilik kolaylığı getiren hastalıklar hangileri?

SGK Bu Hastaları Erken Emekli Ediyor! Erken Emeklilik Kolaylığı Tanınan Hastalıklar!
18 Nisan 2020 - 13:12

Türkiye'de en çok araştırılan konulardan birisi erken emekliliktir. Vatandaşlar sağlık sorunları yaşamaya başlamalarının ardından hastalıklarının erken emeklilik kolaylı tanınan hastalık olup olmadığını merak ediyorlar. Devlet tarafından bazı hastalıklara yakalanan vatandaşlara erken emeklilik imkanı tanınıyor. Bu imkanın tüm sınırları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kanuni çerçevede çizilmiş durumda. Hangi hastalık erken emeklilik sebebi oluyor?

Sosyal Güvenlik kanununa göre çalışma günücü belirli oranlarda kaybeden sigortalı çalışanlara erken emeklilik kolaylığı tanınıyor. Bu kolaylık da kendi içerisinde gruplara ayrılmış durumda. Örneğin; doğuştan engelli bir vatandaş iş hayatına atılıp çalışmaya başlamışsa emeklilik şartları normal vatandaşların şartları gibi olmuyor. Engelli vatandaşlar çok daha kısa sürede emekli olup rahata kavuşabiliyorlar. Peki doğuştan olmayan ve sonradan çıkan hastalıklar için devlet tarafından hangi kolaylıklar sunuluyor? Malulen emekli nasıl olunur? İş göremezlik ödeneğinden kimler faydalanabilir? Diyabet hastaları, şeker hastaları erken emekli olabilirler mi?

DİYABET HASTALARINA 1800 GÜN PRİM ŞARTI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Bu yüzyılın en yaygın hastalığı olan diyabet yani şeker hastalığı insanların günlük yaşamlarını oldukça olumsuz etkileme özelliği gösteriyor. Bu sebeple şeker hastası vatandaşlar malulen emeklilik şartlarını araştırıyorlar. Bunun belirli şartları bulunuyor. Bu hastalık çalışanın sigortalı olduktan sonra ortaya çıkmalı. Kronik diyabet hastalarının böyle bir imkanı bulunmuyor. Bu hastalık sebebiyle de tam teşekküllü bir hastaneden yüzde 60 iş göremezlik raporu alınması gerekiyor. Diyabet hastası çalışanların malulen emekli olabilmeleri için 10 yıl aktif olarak çalışmış olmaları, 1800 gün prim ödemiş olmaları lazım. Tüm bu şartları tamamlayan vatandaşlar aldıkları raporu Sosyal Güvenlik Kurumu'na iletirler. Burada yapılan inceleme sonunda bu rapor onaylanarak vatandaş diyabet hastalığı nedeniyle malulen emekliye ayrılır.

SGK YÖNETMELİĞİNE GÖRE DİYABET HASTALIĞI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından malulen emeklilik durumları yönetmeliklerle belirli bir çerçeve içerisine alınmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği'nde şeker hastaları için özel bir bölüm ayrılmıştır. Buna göre; emekli olmak isteyen çalışanların bu isteklerine olumlu cevap verilebilmesi için vücutlarında en az 3 organın şeker hastalığı nedeniyle tam işlevi ile çalışamaması gerekiyor.DİYABET HASTALARININ ERKEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

SGK kuralları gereği diyabet hastalığı erken emeklilik kapsamı içerisinde değerlendiriliyor. Ancak burada da bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor. Bu şartlara göre öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden çalışma gücünün yüzde 60 oranında kaybedildiğine dair sağlık raporu alınmalı ve bu rapor SGK'ya iletilmeli. Diyabet hastalığı nedeniyle erken emekli olmak isteyen çalışan en az 10 yıl sigortalı olmalı. Bu çalışanın 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Emekliliğe dair prim ödemesi yapmayanlara emekli aylığı bağlanması prensip kurallarına aykırı bulunuyor. Ancak bunun bir istisnası var. Eğer bu çalışan başka birisinin bakımına sürekli muhtaç hale gelmişse onlar için sigortalılık süresi şartı aranmıyor. 1800 gün primi tamamlayan her çalışana emeklilik yolu açılıyor.

SGK TARAFINDAN ERKEN EMEKLİLİK HAKKI TANINAN HASTALIKLAR

Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanların belirli şartları taşıması halinde bazı hastalıklara erken emeklilik imkanı tanıyor. Bu hastalıklara dair alınacak hastane raporlarına göre çalışanlar ernek emekliye ayrılıyorlar. SGK tarafından yönetmelikçe erken emeklilik kapsamına alınan hastalıklar şöyle:

-Kanser

-Epilepsi

-Şizofreni

-Bipolar Bozukluk

-Demans

-Retina Kanamaları

-Zeka Gerilikleri

-Beyinde Tümör Çıkması

-Parkinson

-MS

-Serebral Palsi

-Görme Kaybı

-İşitme Kaybı

-Denge Kaybı

-Anemi

-Organ Kaybı

-Behçet Hastalığı

-Gastrointestinal Kanamalar

-Siroz

-Karaciğer Nakli

-Kalp Yetmezliği

-Kalp Kapak Hastalığı

-Endokronoloji ve Metabolizma Hastalıkları

-Solunum Hastalıkları

-Kalp Nakli

-Böbrek Nakli

-Akciğer Nakli

-AIDS

-Tüberküloz

-Diyabet

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum