Emekliye zam haberleri için aralık ayı enflasyon rakamları bekleniyor. Ancak bunun yanında ilave zam konusunda gündemden düşmüyor. Özellikle şu anda 1500 TL olan en düşük emekli maaşının 3500 TL seviyelerine çekilmesi gündemde. Ocak ayında memur emeklilerine ilave zam geleceği zaten biliniyordu. Ancak SSK ve bağ-kur emeklisine de ilave zam yapılması konuşuluyor. Yani Yeni yılda tüm emeklilerin maaşlarında iyileştirme yapılacak. Emekli maaşlarında kademeli artışla son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Peki Ocak ayında emekliye ne kadar zam gelecek? 2022 emekli zammı ne kadar olacak? en düşük emekli maaşı 2022 ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli vatandaş Yeni yılda yapılacak olan zamları büyük bir heyecanla bekliyor. Yeni yılda kim ne kadar emekli maaşı alacak sorusunun yanıtı ve emekli zammı son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Enflasyon rakamlarına göre yapılacak olan emekli zammına ek olarak ilave zam yapılması da gündemde. Emekliler, 2022 yılı için enflasyonun üzerinde bir artış bekliyor. Emeklilerin bu beklentisini karşılayabilmek için de seyyanen zam formülü gündeme geldi. Zaten Türkiye Emekliler Derneği uzun zamandan beri en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olmasını istiyor. Bu yıl asgari ücrete %50.4 oranında rekor bir zam yapıldı. Yeni yılda memur ve emeklinin de bu yönde beklentileri bulunuyor.

sgk-bag-kur-emekli-sandigi-hepsini-ilgilendiriyor-yeni-formul-belli-oldu-en-dusuk-emekli-maasi-3

2022 EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekliye zam son dakika haberleri milyonlarca emekli tarafından yakından takip edilirken yavaş yavaş formüllerde ortaya çıkmaya başladı. SSK ve bağ-kur emeklileri bildiğiniz üzere enflasyon rakamları doğrultusunda zam oluyor. 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan aralık ayı enflasyon rakamları ile birlikte emeklinin zam oranı ortaya çıkacak. SSK ve bağ-kur emeklisi için zam oranının yüzde 14-15 civarında olacağı tahmin ediliyor. Ancak yapılan tahminlere göre bu yıl emekliler enflasyon rakamlarının üzerinde zam alacak. Memur emeklisi ise Toplu sözleşme zammı olarak %5 zam alacak. Ancak memur emeklisinin buna ilave olarak enflasyon farkı alacağı zaten biliniyor. Enflasyon farkının yüzde 11-12 civarında olacağı tahmin ediliyor. Yani Ocak ayında memur emeklisi için yapılacak olan zam yüzde 16-17 civarında olacak.

sgk-bag-kur-emekli-sandigi-hepsini-ilgilendiriyor-yeni-formul-belli-oldu-en-dusuk-emekli-maasi-1

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3500 TL OLABİLİR

Diğer yandan ilave artışlarda söz konusu olabilir. Memur emeklilerine Temmuz ayında yapılacak olan zammın Ocak ayına çekilmesi planlanıyor. SSK ve bağ-kur emeklileri için ise enflasyon rakamının üzerine ilave zam yapılarak zam oranının %40 a kadar yükseltilecek mi tahmin ediliyor. Özellikle düşük maaş alan emekliler için bu zam çok önemli. Şu anda en düşük 1500 TL civarında olan emekli maaşının Yeni yılda 3500 TL civarında olacağı tahmin ediliyor.