Ekonomi

SGK açıkladı: Ailelere destek ödemeleri resmi gazetede yayımlandı, Hesaplara yatıyor

SGK tarafından yapılan açıklama ile birlikte ailelere tek seferlik ödemeler gündem oldu. SGK tarafından verilecek destek ödemeleri ailelerin alabilmesi için şartlara uygun olması gerekiyor. SGK tarafından verilecek olan bu ödemelerde, doğum yapan anneler için ödemeler verilecektir. Doğum yapan annenin sigortalı olması durumunda veya sigortalı değilse, eşinin sigortalı olması durumunda emzirme ödeneği olarak 316 TL destek ödenecektir.

SSK, Bağkur kapsamından yararlanan tüm SGK anlaşmalı olan kişiler bu destek ödemelerinden yararlanmaktadırlar. Kamu görevlisi olan kişiler ise kamu görevlerini yaptıkları kurum tarafından 316 tl ödeme alacaklardır. Özel sektör çalışanları ise SGK üzerinden alacaklardır.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

SGK tarafından verilen bu emzirme ödenekleri için 4a çalışanları için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. 4b’li çalışan sigortalı için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Sağlık Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.

SGK tarafından verilecek olan doğum emzirme ödeneğini alacak kişiler ayrıca doğumun canlı olarak gerçekleşmesi durumunda bu parayı alacaklardır. Emzirme ödeneğine hak kazanan fakat sigortalılığı sona eren kişilerin 300 gün içinde çocuğu doğarsa, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde sigortalı adına en az 120 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. SGK ve edevlet siteleri üzerinden başvuru yaparak nakit alacak kişiler, edevlet sistemi üzerinden başvuru sorgulaması da yapabileceklerdir.