Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medyadan yaptığı açıklamada dondurma satmayacaklarını açıklayınca haber tüm medyada yer almaya başladı. Özgür Aybaş, zamlar nedeniyle oluşan zor koşullarda destek vermeyen firmaların dolaplarını da ayrıca kaldıracaklarını duyurdu.

Yılbaşında zamlı tarifeler yürürlüğe girmesiyle birlikte, güvence bedelinde sanayi ve ticarethane için kilovatsaat başı elektrik bedellerinde büyük artış gerçekleşince; birim bedeli 129,6 lira olan kilovatsaat başı elektrik , mesken için 45,6 lira, şehit aileleri ve muharip gaziler için 22,8 lira, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer abone grubu için 61,5 liraya yükselmişti.

Buna göre yüksek elektrik faturalarını karşılayamamaktan endişe eden tekel firmalarından yeni bir karar geldi.

Süleyman ve Zeynep Algida Dondurma Çeşitleri Arıyor | Ice Cream Challenge - YouTube

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, zamlar nedeniyle destek vermeyen firmaların dolaplarını kaldıracaklarını "Ülke genelinde Bakkalar ve Bayiler olarak dondurma ürünleri satmama kararı aldık. Dolapları geri gönderiyoruz. Diğer Pazarın lideri firmaları Efes, Tuborg, Cola, Pepsi görüşmelerimiz olacak destek veren firmaların dolapları kalacak" sözleri ile bildirdi.

Alkol ve tütün ürünleri için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı ile birlikte gelen rekor zamlarla Türkiye genelinde sayıları 60 bini bulan tekel bayilerin büyük kısmı Türkiye Tekel Bayiler Platformu'nun kepenk kapatma eylemine katılım sağlamıştı.

Tekel Bayiler şimdi ise çareyi zamlarla oluşan zor koşullarda destek vermeyen firmaların dolaplarını kaldırmakta buldu.