Sağlık

Serebral palsi nasıl bir hastalıktır? Serebral palsi nedenleri ve tedavisi nelerdir? Serebral palsi öldürür mü?

Son zamanlarda gündeme gelen serebral palsi, beyin felcidir. Genelde kaslarda yaşanan hareket kısıtlamaları spastisite’ye neden olurken en çok erken doğan bebeklerde görülür.  

Serebral Palsi Neden Olur? 

Bebeğin anne rahmindeyken ortaya çıkan damar tıkanmalarının yanı sıra annedeki enfeksiyonların bebeğin beyin dokusuna ulaşması durumunda beyin felci gerçekleşir. Ayrıca bebeğin yeteri kadar oksijen alamaması da bu duruma neden olur. Doğum sırasında kordon dolanmış veya mor doğmuş olan bebekler ile doğarken ağlayamayan bebeklerin beyninde hasar oluşması ile kendini belli eder. Ayrıca doğumdan sonra yenidoğan sorunları da bebekte menenjit gibi önemli sorunları beraberinde getirebilir. 

Bebek Serebral Palsi’den Nasıl Korunur? 

İlk 9 aylık dönemde ebeveynler tarafından fark edilebilen bu problem ayrıca çocuğun hareketlerinden de anlaşılabilir. Bacak ve kol hareketlerinin sınırlı olmasıyla ilk belirtilerini veren beyin felcinden önce beyin dokusunun uzuvlara olan etkisi de önemlidir. 

Serebral Papsi Tedavisi Var mı? 

Bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi süreci çok önemlidir. Gelişmekte olan bebeklerde beyin felci nedeniyle beyin hücreleri yok olmuş ise çevredeki hücrelere müdahale edilerek tedavi başlatılabilir. Doğumdan hemen sonra ciddi bir risk var ise kuvözde hızlıca rehabilitasyona başlanabilir. Ayrıca bebeğin 30 haftadan erken doğumunda ve beyin kanaması geçirmesi halinde bu hastalığın ortaya çıkma olasılığı çok daha yüksek olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı