2022 yılının merak edilen konularından olan asgari ücret ile ilgili olarak süreç devam ederken, sektörlere göre kademeli bir ücretin belirlenmesi konusunda görüşler ağır basıyor.

2022 yılını yaklaşmasıyla birlikte yaklaşık 8 milyon çalışanın gözü kulağı yeni yılda belirlenecek olan asgari ücret görüşmelerine çevrildi.

Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte hükümet asgari ücret konusuyla ilgili olarak hükümet kanadından ve sendikalardan açıklamalar peş peşe gelirken, bu konu dün yapılan kabine toplantısında da masaya yatırıldı. 

Sektöre göre asgari ücret uygulaması geliyor

Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre öte yandan asgari ücret görüşmelerini yürütecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bu konuda bu sene için önceki yıllara göre farklı olarak sektörlere göre kademeli bir ücretin belirlenmesi önerisini tartıştığı öne sürüldü. Patronların 2022 yılı için asgari ücretin 3.500 TL 'yi kabul ettiği ancak hükümetin tutarı dahada yukarı çekmesi için  temasları sürdürdüğü, özellikle riskli mesleklerde standart asgari ücretin üzerinde bir tutar için çalışmalarını yürüttüğü aktarıldı.

Sektöre göre asgari ücret uygulaması geliyor

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

Verginin kaldırılmasına pek sıcak bakılmıyor

Asgari ücretten verginin kaldırılması tartışmaları ise hükümet cephesinde destek bulmadı. Asgari ücretli için işverene verilen 75 liralık prim desteğinin artırılması konusunda da hazırlık yapıldığı ifade edildi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in, katıldığı toplantılarda vergi kesintisinin kaldırılması önerilerine 'Bu tartışmalar doğru değil, mümkün de değil. Bu kesintilerle çalışanların sağlık harcamaları, sosyal güvenlik giderleri karşılanıyor" dediği öğrenildi.